Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Inimeste ja masinate võitlus Kanuti Gildi SAALis

09.10.2008 13:18

9. ja 10. oktoobril kell 19.30 etendub Kanuti Gildi SAALis tehnoloogilise teatri lavastus "MAN-MACHINE".
Erinevate žanrite taustaga kunstnikud Eestist ja muudest riikidest on kogunenud, et teatri, muusika, performance'i ja tantsu vahendeid kasutades uurida inimeste ja masinate vahelisi suhteid tänapäeva maailmas.
Lavastus esietendus kevadel Helsingis KokoTeateris ning selle osalised on Mikko Orpana, Taavet Jansen, Renzo van Steenbergen, Juho Rahijärvi ja Päär Pärenson.
Oma lavastuse kohta on nad rääkinud järgmist:
"Kui üha kiiremas tempos on meie argielu määramas arvutid, siis kuidas muudab see meie inimeseks olemist?
Arvutid on arenenud väga lühikese aja jooksul toasuurustest masinatest kaasaskantavateks abivahenditeks, mis kattuvad ka meie endi elu avaldustega ja kujundavad meie identiteete.
Koduelektroonika, liikluskontrolliseadmed, andmesidevõrgud ja turvakaamerad ongi juba osaks meie kiipide poolt kontrollitud argielust.
Me küll tahaksime mõelda, et me teame, kuidas need seadmed töötavad, aga tegelikult pole enamusel inimestest erinevatest kasutajalii/d või g/estest õrna aimugi. Kas me suudame nendega sammu pidada? Kas me peaksime olema tehnoloogia ja selle arengu suhtes ettevaatlikumad? Kas mängu juhib veel inimene või on end juhiistmel juba sisse seadnud masin ise? Kas tehnoloogia on sõber või vaenlane?
1997. aastal kaotas Garri Kasparov IBM’i malearvutile Deep Blue. Alates eelmisest aastast on Chintooki arvuti kabes täiesti võitmatu, nii täielikud on selle teadmised mängust. Millal hakkab tehisintellekt esitama väljakutseid inimvaimu loovusele? Selliseid küsimusi ei esita enam ainult ulmekirjanikud.

Man-Machine uurib tantsu, teatrit, elektronmuusikat ja videoprojektsiooni kasutades tänapäeva zeitgeisti ja võtab mõõtu tänapäeva maailmaga, milles üheskoos ja üksteise vastu töötavad inimesed ja masinad. See etendus paneb nii mõnegi asja üle järele mõtlema."

Masinatega mässavad Soome koreograaf ja tantsija Mikko Orpana; Eesti koreograaf, programmeerija ja interdistsiplinaarne kunstnik Taavet Jansen; hetkel Von Krahli Teatri rahvusvahelise trupi liige, Hollandi installatsiooni- ja videokunstnik ning muusik Renzo van Steenbergen; Soome valguskunstnik Juho Rahijärvi  ning kodumaine tantsija, koreograaf, ning muusik Päär Pärenson.

Etendused Tallinnas saavad teoks tänu Eesti Kultuurkapitali, Soome Suursaatkonna ning Sokos Hotell Viru toetusele.

10. oktoobril toimub pärast etendust kohtumine tegijatega, mida modereerib Laur Kaunissaare.

Lisainfot vaata www.saal.ee

Laur Kaunissaare
Kanuti Gildi SAALi dramaturg
55600405