Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

India teatrimees Eestis

27.04.2009 17:13

28. ja 29. aprillil väisab Eestit härra Subodh Patnaik – Orissa pealinnas Bhubaneswaris resideeriva teatri Natya Chetana lavastaja ja kunstiline juht.

28. aprillil kell 15 peab ta EMTA lavakas loengu tudengitele. 29. aprillil kell 11–15 toimub kohtumine Eesti Teatriliidu saalis näitlejate, lavastajate ja teatrihuvilistega, kes tahavad saada kontakti india teatriga.

Subodh Patnaik on 45aastane ja lõpetanud draama erialal Utkali ülikooli Orissas.
1986. aastal saab temast Natya Chetana asutaja. See on teater tähelepanu tõstmiseks, aktuaalse probleemi keskne teater, mil üheks eesmärgiks suurte rahvahulkade kaasamine ühiskonna hetkevalupunktidesse. Natya Chetana juhina on Subodh Patnaik kirjutanud ja lavastanud 20 täispikka ja 35 lühinäidendit, välja töötanud kaks teatritegemise viisi, nn Intimate Theatre (pikad teosed linna keskklassile) ja Cyco Theatre (lühilavastused külades esitamiseks, jalgratta-teater). Tema looming on pälvinud üleindialist tähelepanu. Ta on olnud mitmete teatripõhiste liikumiste eestvedajaks: teater lastele ja lastega, naiste juhitav teater, sotsiaalse-poliitilise-majandusliku ebaõigluse ohvrite teater, isiksust ülesehitav teater jne.

Subodh Patnaik on Oriya teatri esimene Euroopasse tooja. 1993. aastast on ta korrapäraselt osa võtnud rahvusvahelistest teatrisündmustest, tutvustanud India teatrit Austraalias, Hongkongis, Nepaalis, Sri Lankal, Prantsusmaal, Inglismaal, Norras, Soomes, Hollandis ning USAs. Belgias tõi ta lavale multinatsionaalse lavastuse "Sinine kuld", mida 2004. aasta jooksul mängiti 43 Euroopa linnas, 2007. aastal aga Hongkongis draama ja hariduse maailmakongressi raames. 1998. aastast on Subodh Patnaik olnud aktiivselt tegev IDEAs (International Drama and Education Association) ja täitnud seal mitmesuguseid ametikohti. 1992. aastast hakkas ta Indias võõrustama teatri ja sotsiaalala üliõpilasi maailma eri paigust (loodi nn teatriküla) ja oli neile teejuhiks india teatri juurde.

Eestis viibib ta koos Soome sotsiaalteadlase Satu Ranta-Tyrkköga, kes on Natya Chetana fenomeni valinud oma doktoritöö teemaks ja on nende keskel üle aasta viibinud.
Täpsem info Natya Chetana ingliskeelselt kodulehelt www.natyachetana.org.

Eestisse saabub Subodh Patnaik Uus Vana Teatri kutsel.
Allolev on katke Vahur-Paul Põldma reisikirjast, kui nad esimest korda kohtusid.

2008. aasta 19. mail sõitsin Orissa osariiki, kus minu võõrustajaks oli lavastaja Mr. Subodh Patnaik ja tema teatritrupp Natya Chetana. Orissas elab 70 miljonit inimest ja nemad nelja-viiekesi on ainukesed 100% oma ajast teatriga tegelevad töötajad.
Natya Chetana on sotsiaalse sõnumi ja suunitlusega teater. Üks lavastusprotsess näeb välja järgmine: üle osariigi kutsutakse osalema 20–30 noort teatrihuvilist, kes on nõus teatri tingimustega töötama, esimesel kogunemisel lepitakse kokku teema, millest seekord lavastus tehakse; siis sõidetakse mõnes piirkonnas jalgratastega ringi ning
kogutakse selle teema kohast materjali, vahel nädal, vahel kaks, seejärel kogunetakse teatrikülla (15 aasta jooksul linnast eemale tühermaale ehitatud külla), kus kuu ajaga materjal lahti kirjutatakse, harjutatakse ning siis saab taas ratastega sõita etendusi andma.

Vahur-Paul
Põldma
55 58 8462