Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Robert Gutman

09.11.2009 16:14

Robert Gutman oli mees Alutaguse metsadest. Õieti veelgi kaugemalt, kuid ikka maalt – taRobert Gutman sündis eesti külas Ingerimaal, Leningradi oblastis Volossovo rajoonis Lamme külas. Lahingute eest evakueeriti pere Mäetaguse mõisa Iisaku kanti. Sealt tuli ta Tallinna raudteekooli, mille lõpetas 1960. aastal ja töötaski paar aastat vedurilukksepana. Tööelu algus oli Robert Gutmanil kirju, tee võinuks viia ka mujale, ta on töötanud karjapoisi, vetelpäästja, tuletõrjuja, betoneerija, sepaselli – ja näärivanana. Kuid siis tuli teater, "Nooruse" rahvateatris oli algus ja Draamateatri õppestuudios tõsine järg. Stuudio lõpetas ta 1966. Samal aastal algas pikk tööpäev Eesti Draamateatris, 1998. aastani.

Teatrisse jõudis Robert Gutman tänu lehekuulutusele, milles otsiti Draamateatrisse kolmanda kategooria näitlejat ning Ilmar Tammuri soovituskirjaga võeti ta sinna vastu.
Mehise kuju, jõulise karakteri ja mahlase huumorisoonega näitlejana tegi ta seal üle 50 rolli, palju suurepäraseid lavakujusid: Whit "Hiirtest ja inimestest" (1966), Dundzilas "Pühajärves" (1971), Mart "Õhtusöögis viiele" (1972), Meister "Pühas Susannas" (1974),  Oterma "Parvepoistes" (1975), Švandja "Ljubov Jarovajas" (1977), Tui "Vaikuse vallamajas" (1987), Vladimir "Mõrtsukas Freddys" (1993), Gottfried von Swieten "Amadeuses" (1995), Mike "Vaade sillalt" (1996) jt.
Vabakutselisena jätkas Robert Gutman näitlejatööd Vanalinnastuudios ja Vana Baskini Teatris. Ta on laval eriilmelistele rollidele elu andnud rohkem kui sajas lavastuses. Lisaks teatritööle oli ta oodatud telelavastustes, kuuldemängudes ja filmides ("Keskpäevane praam", "Metskannikesed", "Vanad ja kobedad saavad jalad alla", "Kuulsuse narrid", "Surma hinda küsi surnutelt", "Karikakramäng", "Lammas all paremas nurgas"). Ta oli ka hinnatud estraadiartist, lava- ja raadiosketšide meister.

Robert Gutmanist jääb väga paljude kolleegide ja vaatajate südametesse soe mälestus. Kellele oli ta eelkõige hea kamraad, kellele omapärane ja võluv karakternäitleja, kuid kõik said osa tema siirusest, soojusest ja optimismist.

Eesti Draamateater
Vana Baskini Teater
Eesti Teatriliit

Ärasaatmine 14. november kell 11.30 Pärnamäe kabelis