Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Olev Kitsas

05.03.2018 13:44

25. oktoober 1929–1. märts 2018

Oma kaheksakümne üheksandal eluaastal lahkus meie hulgast Olev Kitsas.

Ta oli üks nendest, kes lõpetasid 1953. aastal legendaarse GITIS-e eesti stuudio. Selle lennuga tuli Eesti teatrisse terve põlvkond väljapaistvaid näitlejaid, lavastajaid ja teatritegelasi, kes on andnud rohkem kui poole sajandi vältel suure panuse meie teatrikunsti ja kogu kultuuriellu.

Olev Kitsas töötas Draamateatris näitlejana vaid paar aastat, kuid pöördunud 40 aastat hiljem tagasi lavale Vene Draamateatris esietendunud ja Ago-Endrik Kerge lavastatud Oskar Lutsu "Tagahoovis" (1998), kus tema kehastada oli Soin, tõestas ta, et näitlemine on kutsumus, mis püsib igavesti.

Suur osa Olev Kitsase töömeheteest ongi seotud Vene Draamateatriga, mille külge sidus teda kindlasti seegi, et saatus viis ta kokku 1970. aastal Leningradi teatriinstituudist Eestisse tulnud Tamara Solodnikovaga, kellest sai kiiresti ja aastakümneteks selle teatri armastatud esinäitlejanna. Nende kahe helge ja intelligentse inimese külalislahke kodu oli eri rahvusest haritlaste meelispaik Tallinnas.

Olev Kitsas töötas Vene Draamateatris 1965–1971 korraldaja-direktorina, 1971–74 direktorina ning 1994–2004 peainsenerina. Vahepealseil aastail tegutses ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi haldusprorektorina ja Estonia teatri asedirektorina.

Kõik Olev Kitsasega tema erinevais ameteis kokku puutunud kolleegid jäävad teda mäletama kui võimekat ja perspektiivitundega organisaatorit, kes tundis tänu oma haridusele ja elukäigule teatriilma nii lavalt kui ka lava tagant. See tegi temast alati delikaatse ja targa nõuandja nii teatrielu tehnilistes kui ka psühholoogilistes küsimustes.

Olev Kitsase ärasaatmine toimub 7. märtsil kell 12.00 Pärnamäe kabelis.


Vene Teater  
Rahvusooper Estonia
Eesti Näitlejate Liit 
Eesti Teatriliit