Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Ninel Järvso

21.01.2016 12:31

Oma  86. eluaastal suri näitleja Ninel Järvson (12.07.1930 – 17.01.2016), kes pühendas aastakümneid oma elust Vene Teatrile. Ninel Järvson sündis 12. juulil 1930 Kroonlinnas, lõpetas Tallinna 19. Keskkooli, näitlejakutse omandas Leningradi Teatri-, muusika- ja kinoinstituudis,  mida võib pidada üheks NSV Liidu parematest teatriõppeasutusest. 

1955. aastal abiellus Ninel Järvson Jevgeni Vlassoviga. Neid lahutas ainult Jevgeni Vlassovi surm. Järvson ja Vlassov särasid koos Vene Teatri laval: Jevgeni mehelik sarm harmoneerus suurepäraselt Nineli naiseliku ilu, lüürika ja õrnusega. Huvitav tähelepanek - Nineli karjäär Vene teatris algas ja lõppes rolliga eesti näitekirjandusest – 1953. aastal Laura Vilde „Pisuhännas“, 1985. aastal Silvia Mihkel Tiksi „Vanas Toomas“. Tema teenistuslehel on kümneid osatäitmisi Anton Tšehhovi, Nikolai Ostrovski, Maksim Gorki, Viktor Rozovi, William Shakespeare’i, Tennessee Williamsi ja teiste autorite näidendites, ning nende hulgas polnud ühtegi nõrka või isegi vähemärgatavat rolli. Ta oskas olla laval nii vastupandamatu kui ka naljakas või liigutav. 
1983. aastal anti talle Eesti NSV teenelise kunstniku aunimetus. Pärast lahkumist Vene teatrist jätkas ta esinemist  stuudioteatris „Viadukt“. Lisaks teatritööle luges ta kaadritagust teksti teleseriaalidele, osales kuuldemängudes. Tema näitlejatee oli väga mitmekesine. Seejuures oli ta oma elus väga tagasihoidlik ja ülimalt abivalmis inimene, kes kunagi ei tükkinud esile ega üritanud ennast esiplaanile n-ö sättida – teatrieetika, Stanislavski pärand oli tema jaoks elujuhiseks. Helge mälestus Ninel Järvsonist jääb kõikide teatrisõprade südameisse.


Vene Teater  
Eesti Näitlejate Liit  
Eesti Teatriliit   
Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium 

Ninel Järvson maeti Teatriliidu matuseplatsile Metsakalmistul.