Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Hans Kaldoja

06.12.2017 10:10

Hans Kaldoja

15.11.1942–01.12.2017

Hans Kaldoja näitlejaelu algas ja ka kulges pikka aega Eesti Draamateatris. Ta lõpetas 1969. aastal Draamateatri õppestuudio, kuid juba õppimise ajal hakkas kaasa mängima Draamateatri lavastustes ning töötaski seal kuni 1992. aastani. Kaldoja lavaline sarm ja professionaalne meisterlikkus tõid talle algusest peale väga palju tööd ja suuri osi. Ligi sajast rollist jõuab siin nimetada vaid mõningaid, kuid küllap need kõnelevad enda eest – mitmed neist on sündinud oma aja tähelepanuväärsetes lavastustes: Jaanus (Ranneti "Kriminaaltango"), Pjotr (Gorki "Viimased"), Ferdinand  (Schilleri "Salakavalus ja armastus"), Oskar (Tammsaare, Panso ja Küla "Inimene ja inimene"), Taavet Aniluik (Traadi ja Panso "Tants aurukatla ümber"), Pelléas (Maeterlincki "Pelléas ja Mélisande"), Jonas Kempe (Aino Kallase "Reigi õpetaja"), Villu (Tammsaare ja Trassi "Kõrboja peremees"), Ants (Kruusvalli "Pilvede värvid"). Ta on jätnud olulise jälje Draamateatri ajalukku, kus on mängitud suur enamik tema ligi sajast teatrirollist. Hilisemas näitlejaelus, vabakutselisena mängis ta ka Kuressaare Linnateatri,  Rahvusooper Estonia, VAT Teatri ja MTÜ R.A.A.A.M.-i lavastustes. Viimase egiidi all mängis ta veel mõne aasta eest väga puudutavalt Eestile keerulise 1944. aasta sündmustes kogenud taluperemehe rolli (Aleksejevi "Imede aastas").

Ta oli mälestusväärne osatäitja ja mitmetes telelavastuses ("Leedi Windermere’i lehvik"), filmides ja telesarjades ("Süvahavva"). Eesti Rahvusringhäälingu fonoteegis on ligi 700 tema osalusega helisalvestit, kuhu kuulub 130 kuuldemängurolli, 62 järjejuttu, 116 "Meelejahutaja" sketši ning rohkelt õhtujutte ja luulesaateid. 2013. aastal pälvis ta Rahvusringhäälingu raadioteatri näitlejaauhinna. Suur töö nii mahu kui missiooni poolest oli audioraamatute sisselugemine. Eesti Pimedate Raamatukogus on ligi 200 Kaldoja loetud raamatut ja ajakirja. 

Hans Kaldoja lavastajateks on olnud Voldemar Panso, Raivo Trass, Sakari Puurunen, Mari-Liis Küla, Ilmar Tammur, Mikk Mikiver, Virve Aruoja, Merle Karusoo, Madis Kalmet, Aare Toikka jt.  

Teda mäletatakse härrasmehena, sarmikana laval ja elus. Temas oli eestvedamise annet, olgu lavastuses peaosa kandes või saadet juhtides, reisiseltskondi korraldades või Pirita kloostripäevi organiseerides.

Hans Kaldoja oli teatrimeeste ja -naiste vana kooli põlvkonnast, kelle suhe teatritöösse ja kolleegidesse jääb eeskujuks järeltulijatele. 

Ärasaatmine on 9. detsembril kell 14.30 Pärnamäe kabelis.

Eesti Draamateater 
Eesti Näitlejate Liit 
Eesti Teatriliit