Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Ester Purje

28.05.2020 14:04

Ester Purje

30. I 1927 – 27. V 2020

Kust sai Ester oma silmisse nii sooja sädeme ja põsile nii kelmi naeratuse? Kust eluaegse sügava teatriarmastuse? Kust sitkuse veel 90-aastasena joogatunnis tiritamme teha? Kindlasti andis inimliku headuse, kultuuri väärtustamise ja toimetulekuvisaduse põhja see kaheksalapseline talupere Kaarma-Suure vallas Saaremaal, kus ta 1927. aastal sündis. Küllap kujundas saatust Draamateatri õppestuudios õppimine 1951–1955 ning Tallinna Pedagoogilise Instituudi eesti keele ja kirjanduse eriala lõpetamine 1957. aastal. Ta sai olla (ise alles Kuressaare tööstustehnikumis õppides) näitlejana Kuressaare Teatri laval 1946–1949, anda kirjandussaadete toimetajana hoogu verivärskele Eesti Televisioonile 1955–1960, ja siis täiesti teatrile pühenduda: 1960–1980 Nukuteatris uut vaatajapõlvkonda teatripisikuga nakatava pedagoogina ning 1981–2014 taas Draamateatris, piletöörina. Omamoodi pedagoogiamet seegi, ja Estril näis selle tarvis olevat tõesti lõppematu varu heatahtlikkust ja hoolt.

Draamateatri mälus – publiku ja kolleegide mälestustes, aga mine tea, äkki kuidagi ka vana väärika maja õhustikus – on alles Estri lugematud reipad tervitused ja hüvastijätud publikuga õhtusel teatriuksel, mitmed tuhanded kätte ulatatud kavalehed, etenduse lõpul lavale viidud lillesülemid, ära kuulatud vaatamisvaimustused, keeruliste lugude kannatlikud selgitused, mõne teise lavastuse soovituseks pööratud pettumised. Mis viga teatrit armastada ja publiku rõõmu jagada teatri triumfipäevadel, aga naerukas Ester jäi vankumatult teatriusku ja lootusrikkaks ka kiduratel hetkedel. Tema siiras teatrirõõm nakatas publikut ja andis vaatajale sisenemisel teretulemast-tunde, ja see oli ka kuldaväärt tugi kogu teatriperele, kes igal õhtul laval sündiva ime nimel tööd teeb.

Ester, saalituled kustuvad, prožektorid süttivad ja eesriie tõuseb jälle, ikka, alati. Nüüd siis sinuta, ja siiski sinuga. Meie mälestustes, inimliku ja kollegiaalse eeskujuna. Oleme lõpmata tänulikud su soojuse, väsimatuse ja teatriarmastuse eest.

Eesti Draamateater
Eesti Teatriliit
NUKU teater
Kuressaare Teater