Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

In memoriam Eldor Renter (1925-2007)

27.07.2007 16:17

Rahvusooper Estonia teatab sügava kurbusega, et täna, 27. juulil, lahkus meie seast Eldor Renter. Eesti teatrikunsti grand old man oli veendunud eestseisja ajatutele klassikalistele iluideaalidele.

Eldor Renter sündis 13. mail 1925. aastal Tallinnas riigiteenistujate perekonnas. Ta lõpetas 1944. aastal Nõmme Gümnaasiumi ning 1951. aastal Eesti Riikliku Kunstiinstituudi teatridekoratsiooni alal Voldemar Haasi ja Natalie Mei õpilasena, samal aastal alustas ta tööd lava- ja kostüümikujundajana Estonia teatris. Aastail 1957-1963 ja 1980-1995 oli ta "Estonia" peakunstnik. Viimase nelja aastakümne jooksul kujundas Eldor Renter mitmeid edukaid lavastusi ka Lätis, Leedus, Saksamaal ja Soomes.

Kokku on tema loomingus ligi 150 lava- ja kostüümikujundust ooperitele, ballettidele ning operettidele.

Eesti teatrikunstis on Eldor Renteri looming olnud otsekui kindel linn ja varjupaik klassikalistele iluideaalidele, mille juurde saab pärast otsinguid alati tagasi pöörduda. Ajatu harmooniataju meistrina oli ta ühtlasi esmaklassiline ja põhjalik eri ajastute stiilitundja ning asendamatu koostööpartner paljudele lavastajatele. Nooremate stsenograafide loometeed on ta aidanud kujundada nii oma mõjuvõimsa loominguga kui ka aastatel 1959-1968 ERKI õppejõuna.

Renter oli Eesti Kunstnike Liidu liige aastast 1951 ja Eesti Teatriliidu liige aastast 1957, samuti Eesti Lavastuskunstnike Liidu liige. Kunstnike Liit ja Lavastuskunstnike Liit valisid ta ühtlasi oma auliikmeks. Renter on pälvinud Natalie Mei nimelise teatrikunsti aastapreemia (2005), Valgetähe IV klassi teenetemärgi (2003), Suure Vankri auhinna (1996), Eesti NSV rahvakunstniku tiitli (1984).

Tema viimaseks tööks jäid lavakujundus ja kostüümid balletile "Don Quijote" Tiit Härmi lavastuses, mille esietendus toimub sel sügisel, 4. oktoobril Rahvusooperis Estonia. Kasutades motiive Goya maalidelt, aitab Eldor Renter oma kunstnikutööga tantsul ja muusikal jutustada maailmaklassikasse kuuluvat aegumatut lugu õilsa rüütli kindlameelsest võitlusest õigluse ja headuse eest.

Leiname lugupeetud ja andekat kolleegi ning avaldame kaastunnet tema omastele - abikaasale, ooperisolist Maarja Haamer-Renterile, tütar Hannale ja kõigile teistele lähedastele. Eldor Renteri tagasihoidlik ja samas põhimõttekindel härrasmehelikkus ning tohutu eruditsioon jäävad meie jaoks alati eeskujuks.

Rahvusooper Estonia
Eesti Teatriliit
Eesti Kunstnike Liit
Eesti Lavastuskunstnike Liit