Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ilmus raamat Toompea-kooli liikumisõpetajast Helmi Tohvelmanist

05.02.2013 11:52

Helmi Tohvelmani raamat7. veebruaril kell 15 esitletakse Draamateatri parketisaalis Tõnu Tamme raamatut „Helmi, õpeta meid tantsima!“, kuhu autor on koondanud üleskirjutusi ja märkmeid Helmi Tohvelmani liikumisharjutuste kohta ning kirja pannud mälestusi armastatud õpetajast. 

„Isesugune võimas tuli leegitses selles väikeses, hapras naises!“ Nõnda ütles Toompea teatrikooli legendaarne liikumisõpetaja Helmi Tohvelman (1900–1983) oma õpetaja Hilda Gleseri kohta. Kuid need sõnad on parim iseloomustus ka Helmile endale, leiab näitleja Tõnu Tamm, Tohvelmani õpilane lavakooli II lennust ja hilisem kolleeg Noorsooteatris, kes oma õpetaja pedagoogipärandist raamatu kirjutas.

Kolleegid ja õpilased mäletavad Helmi Tohvelmani kui sütitajat, kaasa haarajat ja loojat, samal ajal ka igas inimeses peituva ande ja „leegi“ delikaatset otsijat ja äratajat. Mitte mõne range süsteemi järgijat, vaid ise alati avatud, arenevat, õpilastega ühiselt loovat õpetajat. Teatri ja tantsu sünteesijat, lavaliikumise olemuse mõistjat (ja seda iseäranis sõnateatris, kus liikumine peab toetama sõna).

Laine Mägi ärgitusel asus Tõnu Tamm kokku koguma Helmi Tohvelmani harjutuste üleskirjutusi ja märkmeid draamanäitlejate liikumisõpetusest ning neid raamatuks koondama. Dešifreerimise, dateerimise ja süstematiseerimise suure töö kohta kirjutab Tõnu Tamm raamatu sissejuhatuses: „Mind huvitas eelkõige, millest ja kust sündis mõte, mis või kes selle äratas, kuidas ning millega mõjutas Helmit ja tema loomistööd aeg, olud, inimesed. Helmi Tohvelmani tööst ei ole mõtet otsida ühte konkreetset, kindlakujulist süsteemi või meetodit. Oli üldine suund, siht, kuhu ja milleni jõuda. Olid olemas lähtekohad, mis andsid kujutlusele toitu ja mõttele tiivad. Kõik konkreetne sündis tunnis koos õpilastega. Kogu tund olenes just sellest õpilaskonnast, kes tal parasjagu käepärast oli: „See on see savi, millest voolin,“ ütles Helmi.“

Helmi Tohvelmani pärand võiks inspireerida ja innustada näitlejaid, liikumis- ja tantsuõpetajaid, teatri- ja haridusloolasi. Raamatus  „Helmi, õpeta meid tantsima!“ on sadu erinevaid harjutusi lavakooli liikumistundidest, illustratsiooniks muu hulgas ka mitmed Edgar Valteri hoogsad joonistused, mis ta tegi aastate jooksul lavakooli sisseastumiseksameid ja tantsutunde jälgides.

Tõnu Tammele andsid materjali kogumisel, valimisel ja tõlgendamisel nõu näitleja ja lavakooli tantsuõpetaja, Tohvelmani preemia esimene laureaat Laine Mägi ning näitleja ja kauaaegne teatrimuuseumi töötaja Iivi Lepik.

Raamat ilmus Eesti Draamateatri “Panso kooli” sarja kolmanda raamatuna (esimene oli „Voldemar Panso päevaraamat“ (2007) ja Voldemar Panso bibliograafia“ (2010)). Sarja ja raamatu kujundaja on Kert Lokotar, toimetaja Ene Paaver. Väljaandmist toetasid Eesti Rahvuskultuuri Fond ja Eesti Kultuurkapital.

Ene Paaver
ED kirjandusala juhataja
[email protected]
526 4442