Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ilmus Olev Remsu näidendil põhinev uus romaan

21.05.2019 15:57

Äsja trükist ilmunud Olev Remsu uusromaan „Buraševo hullud“ (kirjastus Tänapäev) on juba mitmes lähiajal näidendist romaaniks vormitud teos. Kui Martin Alguse „Midagi tõelist“ sai Eesti Kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastapreemia just romaanina, siis Urmas Vadi „Ballettmeister“ ja S. M. Rattiste „Betoonhingede aegu“ valiti mõlemad Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse preemiasaajate hulka.

Olev Remsu sai uue romaani kirjutamiseks samuti algimpulsi oma Eesti Teatri Agentuuri 2017. aastal näidendivõistlusel esile tõstetud näidendist President. Näidendi puhul on tegemist ajaloolise fiktsiooniga, mille tegevus toimub 1950ndate alguse Venemaal Buraševo vaimuhaiglas ja selle ümbruses. Värvikateks tegelasteks keskkonnale kohaselt naisarstid, patsiendid ning nende külalised ja ajastule sobivalt sõjaväelased ning poliitikud. Ei puudu ka Napoleon, Lenin, President, Jeesus Kristus ega sujuvalt oma identiteeti muutev Ivan/Kalev.

Uue romaani võtab kirjastus Tänapäev võtab kokku sõnadega: „Konstantin Päts on Venemaal, Tveri oblastis asuvas Buraševo haiglas paradoksaalses olukorras: kui ta räägib õigust, et on president, siis arvavad arstid ta Napoleonite, Leninite ja teiste hulka; kui ta oma staatuse maha salgaks, siis kuulutataks patsient nr 12 terveks.

Peaarst dr Ljudmila Konstantinovna Muzanova siiski usub oma patsienti ja armub 80-aastasesse ülekohtu all kannatanusse. See on vanainimesearmastus, hoolitsemine ja lugupidamine.

Kas on üldse vahet une, ettekujutuse ja reaalsuse vahel? Ehk on reaalsus ainult meie ettekujutus? Selles romaanis pole midagi kindlat peale aja, mis kulgeb oma sängis. Ruum see-eest väändub ja moondub, tegelased ühes sellega.“