Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ilmunud on uus raamat sarjast Elavik – “Andres ja Anna”

07.05.2012 11:37

Andres ja AnnaELAVIK XV – „Andres ja Anna“, Andres Särevi kirjad abikaasa Annale.

Andres Särev (1902–1970) oli eesti näitleja, lavastaja, dramatiseerija ja pedagoog. Seoses 110. sünniaastapäevaga soovime tähelepanu pöörata nii tema loomingulisele panusele – 160 lavastust erinevates teatrites ja üle 40 dramatiseeringu, kui ka tänaseks juba 30 aastat tegutsenud kortermuuseumile – Särevi Teatritoale. 

Andres Särevi kirjadel põhinev raamat avab lähemalt noore näitleja ja lavastaja esimesi kultuurireise Euroopasse, filmi „Elu tsitadellis“ võtteid Peterburis ning täiendkursusi Moskvas. Loomingulise elu taustal ei jää tähelepanuta ka abikaasale meelehärmi tekitavad naissuhted ja tänapäeval ootamatuna mõjuv seotus tugevatoimeliste ravimitega. 

Raamatu „Andres ja Anna“ koostajaks on ETMMi ja Särevi Teatritoa kuraator Annely Voitka. Eessõna kirjutas pikaaegne kortermuuseumi perenaine, näitleja Iivi Lepik. Raamatu kujundaja on Kadi Pajupuu ning kirjastajaks SE&JS. Raamatu hind muuseumi raamatuletis on 7,00€

Sel aastal möödub ka 80 aastat A.H.Tammsaare - A.Särevi „Vargamäe“ esimesest lavastusest Draamateatris 1932.a, millest sai alguse nii Tammsaare ja Särevi isiklik sõprus kui ka kirjaniku teoste võidukäik Eesti lavadel. Tammsaare dramatiseeringute kõrval on Särevi teeneks ka Oskar Lutsu Paunvere-lugude instseneeringud, mis said aluseks lavastustele professionaalses teatris ja külalavadel. 

Tänavuse filmiaasta kontekstis tasuvad meenutamist ka Andres Särevi filmirollid: „Elu tsitadellis“ Dr Miilas, „Jäämineku“ kalakaupmees Vihvelin, „Viini postmargi“ majaperemees jne.

Kohtumiseni muuseumis!

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum
Müürivahe 12, Tallinn 10146
Info 6 446 407
[email protected] www.tmm.ee