Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Ilmub raamat Jüri Järvetist

09.06.2009 16:57

Jüri Järveti (18. juuni 1919 – 5. juuli 1995) 90. sünniaastapäeval ilmub Reet Neimari ja Pille-Riin Purje raamat "Jüri Järvet. Narr ja Kuningas".

Reet Neimar kirjutas 1995. aastal mälestusartiklis: "Tahaks öelda: Jüri Järvet oli üks viimaseid näitlejaid, keda tundis kogu eesti rahvas. Nagu tunti omal ajal Pinnat, Lauterit ja Lauri. Samas peatun ja kõhklen: mida ma nüüd väidan? Praegu on näitlejad ju palju rohkem avalikkusele kättesaadavad – televisiooni, lõputute intervjuude, seriaalide jpm kaudu. Ja ometi on tunne, et koos Järvetiga hakkab kaduma ära see, mille kohta ütleme: rahva armastus ja lugupidamine! Järvet oli tõesti selle vanaaegse nähtuse parimaid esindajaid. Tänapäeva näitleja on avalikkusele küll lähemale tulnud, aga kaotanud midagi oma saladusest. Järvet säilitas saladuse, olles samas usaldusisik, väga armastatud nendele, kes olid teda kunagi laval näinud, ja ühtlasi tuntud nendelegi, kes polnud kunagi elus teatris käinud. Näitlejalegend!"

Raamat Jüri Järvetist kujunes Reet Neimari elutööks, millesse ta süüvis aastakümneid, aga saatuse keerdkäigud ei lasknudki tal raamatut lõpetada. 2004. aastal andis ta kogutud materjalid üle Pille-Riin Purjele. Raamatu teljeks on Reet Neimari 1980ndate lõpu ja 1990ndate alguse intervjuud Jüri Järveti ja tema kolleegidega. Järveti fenomeni üle mõtisklevad Mikk Mikiver, Eino Baskin, Aarne Üksküla, Inna Taarna, Evald Hermaküla, Roman Baskin, Ita Ever jt. Samuti Jüri Järveti abikaasa, poeg ja tütar. Olulise osa moodustavad Jüri Järveti kirjapandud meenutused, arutlused, märkmed.

Raamat alapealkirjaga "Stseene ühest näitlejasaatusest" püüab mõtestada ühe ainulaadse näitleja saladust ning jäädvustada tema vastuolulist eluteed. Raamatus on ligi 200 fotot erinevatest arhiividest ja erakogudest.

Toimetaja Ene Paaver
Kujundaja Mari Kaljuste
Küljendaja Ulvi Lahesalu
Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas
Väljaandja Eesti Teatriliit
Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti Sihtkapital

Eesti Teatriliit
Eesti Draamateater