Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Herardo Kontreras

02.03.2009 14:44

Pärast Kiievi I. K. Karpenko-Kirovi nimelise kõrgema teatrikunstide instituudi lõpetamist 1967. aastal asus Herardo Kontreras tööle Vene Teatrisse, kus ta töötas kuni oma elu lõpuni.

Juba ainuüksi tema hispaaniapärane, meie laiuskraadidel eksootiline nimi äratas näitleja vastu huvi. Vastupidiselt levinud ettekujutusele uhketest baskidest ei langenud näitleja välimus täpselt kokku tema tegelaskujudele esitatavate klassikaliste nõuetega. Aga ta ei pretendeerinudki sellele. Traditsioonilised teatrirollid jäid tema jaoks kitsaks. Temal oli alati oma ampluaa – Herardo Kontreras.

Näitleja on mänginud sadu erinevaid rolle nii vene kui ka välismaa klassikast, nüüdisdramaturgiast ja lastelavastustes. Tema näitlejaanne allutas endale iga dramaturgia. Kõik tema tegelaskujud, nii need, kes kangelastegusid sooritasid, need, kes olid halvad, need, kes olid võitjad, kui ka need, kelle üle naerdi, olid elavad, äratuntavad ja pöördusid lavalt näitleja ainulaadse südamlikkusega vaatajate poole.
Iga tema roll, neid oli Herardo Kontrerasel aga sadakond, muutus usalduslikuks vestluseks vaatajaga, kes vastas näitlejale sügava vaikusega saalis, niisuguse vaikusega, mille hinda teab iga tõeline kunstnik. Kontrerast laval mitte ära tunda oli võimatu. Nagu oli võimatu teda mitte uskuda, nagu oli võimatu teda mitte armastada.
Üle kolmekümne Tallinna lavale pühendatud aasta tõid Herardo Kontrerasele teenitud tunnustuse ja publiku armastuse, kolleegide austuse ja nüüd juba tema partneriteks saanud kasvandike tänu.

Teatritöö kõrval esines Herardo Kontreras ka pikkade etlemisprogrammidega. Poeesia imepärase tunnetamise ning armastuse sõna vastu avastas ja arendas näitleja endas edasi juba nooruses. Õpilasena külastas ta õhtuid kirjandusinstituudis, kus õppis tema vanem vend. Seal kohtus ta K. Paustovski, M. Svetlovi ja I. Selvinskiga, kuulas
V. Šklovski loenguid. Näitleja Herardo Kontrerase luuleõhtud aitasid paljudel kuulajatel, eriti noortel, avastada poeesia imeilusat maailma.
Viimaseks Herardo Kontrerase tööks teatris oli saatuslikult sir Johni roll R. Harwoodi näidendi põhjal tehtud lavastuses "Kostümeerija". Pärast etendust suri see tegelane teatri kulisside taga.

Vene Teatrit, näitleja austajaid ning tema perekonda on tabanud korvamatu kaotus. Herardo Kontrerast tundnud inimeste siiras armastus ja helge mälestus temast on NÄITLEJALE parim mälestusmärk.

Vene Teatri juhtkond avaldab kaastunnet näitleja sugulastele ja lähedastele.
Seoses silmapaistva näitleja Herardo Kontrerase surmaga avaldavad Eesti Vabariigi Kultuuriministeerium ja minister Laine Jänes sügavat kaastunnet näitleja omastele ja lähedastele, samuti Vene Teatri kollektiivile.

Herardo Kontrerase lahkumistseremoonia toimub 5. märtsil kell 11-12.30 Vene Teatris.