Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Helsingis esietendus Ene-Liis Semperi lavastus kohalike teatritudengitega

26.04.2023 16:18

20. aprillil 2023 esietendus Helsinkis kohaliku Linnateatri (Kaupunginteatteri) Pasila black-box'is Ene-Liis Semperi lavastus "Nimeta". Tegu on sealse teatriakadeemia lõpetajate diplomitööga, kus lõid lavastaja assistendina kaasa EKA stsenograafia tudengid Anita Kremm ja Liisamari Viik ning lavastuse heliloojana Jakob Juhkam.

Tegemist originaallavastusega, mida saab Ene-Liis Semperi sõnul käsitleda järjena lavastusele “72 päeva”, kuivõrd prooviprotsessis töötati piltidega ja materjal ei sisalda verbaalset dialoogi.

Ene-Liis Semper on lavastuse kohta öelnud: "Aastate jooksul olen avastanud, et mind tõmbavad enamasti asjad, mis mingil põhjusel keelduvad nime panemast. Need asjad on minu jaoks huvitavad, sest nad keelduvad täielikult kirjeldamast või on liiga erilised või abstraktsed või ilmsed, et neid sõnadega tabada. Kunstnikuna on minu eesmärk tuua need nimetud hetked lavale ilma igasuguse selgituseta nii, nagu nad on, et inimesed saaksid neid kogeda nii nagu mina. Ootan huviga, kas ja kuidas teised neid hetki vastu võtavad ja tõlgendavad.

Minu jaoks peab esituskompositsioon vältima lineaarsust ja aja loomuliku kulgemise tunnet. Seetõttu kogun kokku fotograafiast, maalidest ja tardunud poosidest töömaterjali ning panen need siis erinevatel veidratel viisidel kokku, mis oma veidrusest hoolimata meenutavad mulle elu selle tooruses. Need nimetamata hetked, mille loon, tuletavad mulle meelde meie tegelikku seisundit inimestena. Mina kui subjekt eksisteerin lõputute lugude seas, mis juhtuvad samaaegselt praeguses hetkes. Lisaks minu subjektiivsetele piiratud vaatenurkadele ja pidevale pingutusele taandada elu millekski, mida saan loota mõtestada, ilmnevad kõik eksistentsi hetked äärmiselt veidrates, absurdsetes sügavalt puudutavates kujundites.

Reaalsus, mida ma otsin, on sageli valdav ja arusaamatu, kuid tekitab minus (ja loodetavasti ka publikus) tingimusteta empaatia, mis võib viia mind meditatiivsesse seisundisse, kus reaalsus ja selle muljed muutuvad mingil moel kättesaadavaks."

Rohkem infot leiab lavastuse kodulehelt.

Allikas: EKA

Foto: Helsingin Kaupunginteatteri