Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Helena Merzin astub üles Rootsi teatrilaval

14.03.2003 00:00

Vanemuise teatri näitleja Helena Merzin mängib peaosa Rootsis Värnamos laupäeval, 15. märtsil esietenduvas lavastuses
"Pikk-pikk teekond", mis valmib Rootsi ja kolme Balti riigi teatritegijate ühistööna.

"Pikk-pikk teekond" põhineb paljude Astrid Lindgreni lasteraamatute eestlannast illustraatori Ilon Wiklandi autobiograafilisel teosel, mille on kirja pannud Rose Lagercrantz ja illustreerinud Wikland ise. Lagercrantz tegi oma raamatu põhjal ka lavastuse tarvis dramatiseeringu, mis jutustab loo väikesest eesti tüdrukust, kes on sunnitud põgenema sõja eest Rootsi, võõrale maale ja võõraste inimeste keskele. Olude sunnil kiirelt täiskasvanuks saamise eest tuleb tüdrukul maksta kallist hinda. Alles maalimine aitab tal masendusest üle saada, annab talle tagasi elutahte.

"Pikk-pikk teekond" ilmus 1995. aastal kirjastuselt Huma ka eesti keeles.
"Pika-pika teekonna" lavastab nüüdisaja üks tuntumaid rootsi lavastajaid Birgitta Englin, kes 2001. aastal võitis peaaegu kõik olulisemad Rootsi teatriauhinnad. Ta on lavastanud Rootsi Kuninglikus Draamateatris, Stockholmi Linnateatris, Uppsala Linnateatris jm.

Merzini kõrval mängivad "Pikas-pikas teekonnas" veel Baiba Valante Lätist Valmiera teatrist, Valentinas Klimas Leedust Klaipeda teatrist ja Jimmy Lindström Rootsist.
Lavastus "Pikk-pikk teekond" on osa suuremast teatriprojektist "Kangas üle mere", mille eesmärgiks on ühise ajaloo kaudu ühendada Läänemere ümber asuvaid maid ja rahvaid.
Teatriprojekti eestvedajaiks on Rootsi Riksteaterni haru Unga Riks ja Uppsala Linnateater, üheks koostööpartneriks on Vanemuine.
"Pikk-pikk teekond" läheb eeloleval kevadel pikale ringreisile mööda Rootsit ja suvel annab trupp etendusi Balti riikides, tuur lõpeb sügisel Uppsala Linnateatris.

Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
052 37028
[email protected]