Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Hea Teatri Auhinnaga tunnustati Ardo Ran Varrest

04.03.2016 11:06

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse Hea Teatri Auhinna seekordne laureaat on helilooja, sõnalavastuste muusikaline kujundaja ja näitleja Ardo Ran Varres. Varres on teinud märkimisväärseid muusikalisi kujundusi ja kirjutanud originaalmuusikat mitmetele lavastustele nii sõna- kui tantsuteatris, filmidele, kuuldemängudele ja seriaalidele. Sestap võib teda pidada muusikalise kujundaja eriala silmapaistvaks tutvustajaks ja väärtustajaks.

Olles saanud muusika- ja teatrialast haridust, ühendab Varres endas muusiku, näitleja, helilooja, helirežissööri ja muusikalise kujundaja rollid. Dramaturgia tundmine ja selle oskuslik helide keelde tõlkimine on üks tema tugevamaid külgi heliloojana. Ta on kirjutanud originaalmuusikat kümnetele sõnalavastustele, dokumentaal- ja mängufilmidele. Tunnustust on toonud helilooming nüüdistantsulavastustele. Varrese käekiri on laia ampluaaga, meeldejäävatest meloodiatest eksperimentaalsete heliväljadeni. Lisaks  muusika kirjutamisele levinud instrumentidele kasutab ta muusikalise algmaterjalina kõikvõimalikke helisalvestusi loodusest ja tehiskeskkonnast, töödeldes neid arvutiga.

2015. aastast väärivad esiletõstmist muusikalised kujundused lavastustele „Ekke Moor“ (Kuressaare Linnateater/VAT Teater/Lavakunstikool) ja „Libahunt“ (R.A.A.A.M). Ardo Ran Varres on kirjutanud muusikat ja teinud muusikalisi kujundusi lavastustele Vanemuise teatris, Tallinna Linnateatris, Tartu Uues Teatris ja R.A.A.A.Mis, ning teinud viljakat koostööd noorte eesti koreograafide Ruslan Stepanovi ja Jaan Ulstiga. Varrese teatrimuusikat on ilmunud kolmel plaadil: „MacBeth: Rakvere Teater esitab“ (2000), „Arabella ja Taaniel: teater muusikas“ (2003), „Õhtusöök sõpradega: muusika Eesti Draamateatri lavastustele“ (2007).

Hea Teatri Auhinnaks oli sel aaastal kunstnik Alice Kase segatehnikas maal. Auhind anti üle 3. märtsil 2016 pärast lavastuse „Popi ja Huhuu“ esietendust Theatrumis. Ardo Ran Varres tegi sellele Leino Rei lavastusele muusikalise kujunduse.

---

Hea Teatri Auhinda on Eesti Teatrikriitikute Ühendus välja andnud 2002. aastast, 2012. aastast jätkab traditsiooni Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus (ETUKÜ).

Hea Teatri auhind antakse loominguliste saavutuste eest, mida ETUKÜ peab tähelepanuväärseks Eesti teatripildis, vastavas loominguvaldkonnas või konkreetses loomeloos. Auhind ei märgista ilmtingimata hooaja tipplavastust või -rolli, vaid tunnustab pigem teatritegijat või -kollektiivi, kelle loomingulised põhimõtted ja saavutused kõnelevad tõsisest suhtumisest teatrikunsti ja seda mitte ainult viimasel ehk käesoleval hooajal.

Varasemad Hea Teatri Auhinna laureaadid on Guido Kangur (2002), Andres Noormets (2003), Aleksander Eelmaa (2004), Marika Vaarik (2005), Aare Toikka (2006), Võru Teatriateljee (2007), Priit Raud (2008), Katariina Lauk (2009), Raimo Pass (2010), Piret Rauk (2011), Anne Türnpu (2012), Ingomar Vihmar (2013), Lauri Lagle (2014).