Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja stipendiumi pälvis Irina Pähn

09.11.2016 13:57

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt juba kuuendat aastat väljaantava Gerd Neggo nimelise tantsuõpetaja 2016. aasta stipendiumi pälvis paljude õpilaste poolt väga hinnatud klassikalise tantsu õpetaja Irina Pähn, keda tema õpilased iseloomustavad kui äärmiselt pühendunud, siirast ning hoolivat tantsuõpetajat.
 
Stipendiumikonkursile laekus seitse avaldust, mille seas oli ka sel korral väga väärikaid kandidaate nagu Ilma Adamson, Tõnu Veiler, Kersti Adamson jt. 
 
2016. aasta Gerd Neggo stipendiaat Irina Pähn on saanud tantsuhariduse Tallinna Balletikoolist, mille järel loonud meeldejäävaid ja säravaid elamusi baleriinina Rahvusooperis Estonia aastatel 1982-2002. Peale balletiartisti karjääri lõpetamist on ta andnud omapoolse suure panuse tulevaste lavatähtede küpsemiseks Tallinna Balletikoolis. Hetkel on ta Tallinna Ülikooli tantsukunsti lektor õpetades tudengitele klassikalise tantsu tehnikat, teeb kaasa erinevates tantsuprojektides ning õpetab Tantsupööningu stuudios. 
Õpetajaks olemisel on ta hinnanud enese harimist ja täiendamist ning 2005. aastal lõpetas ta Tallinna Ülikooli koreograafia osakonna bakalaureuseõppe ning 2015. aastal magistriõpingud loov-praktilise magistritööga „Harjutusvara kummilintidega balletitehnika põhimõtete omandamiseks“. Irina Pähni magistritööks vormistatud metoodika harjutusvara kummilintidega on saanud Tallinna Ülikooli koreograafiatudengite tantsu- ja kehatreeningu lahutamatuks osaks ning töövahendiks terve keha arendamisel ja hoidmisel ka väljaspool tehnikatunde. Üheks tema kõige inspireerivamaks õpetusmeetodiks on Tallinna Ülikooli tudengite sõnul visualiseerimistehnika kasutamine, mis on lahutamatu osa tema õpetusest. Tema eeskujul on Tallinna Ülikooli tudengid valinud oma lõputööde teemadeks samuti sarnaseid teemasid.
Irina Pähni õpilase Marie Käige sõnul on tema tundides käsitletavad kehakasutuse põhimõtted väga laialt kasutavad ka paljude teiste tantsustiilide ja liikumisvormide juures: ta oskab balletti õpetades ühendada põhimõtteid mitmetest distsipliinidest alates joogast lõpetades aerodünaamikaga. 
„Õppisin tema hoolitseva käe all kaks aastat ja mu tehnika arenes silmnähtavalt. Perioodidel, kui keha oli väsinud ja vähem vastuvõtlik, oli just Irina see, kes sellele tähelepanu pööras ning tööle motiveeris. Ta tegi seda osavalt, kasutades oma temperamenti ning vaimset mõttemaailma“, kirjutab Irina Pähni üks õpilastest Liis Pokinen.
Õpilane Marie Pullerits on öelnud, et pedagoogina iseloomustab Irina Pähni äärmine põhjalikkus, terviklikku kehatunnetust süvendav õpetusviis ja oskus innustada õpilasi iseendaga sügavamalt töötama, avamaks oma täielikku potentsiaali.
 
Irina Pähni tunnustamine Gerd Neggo nimelise stipendiumi üleandmisega toimub Tallinna Ülikooli koreograafia-õppe 40. aastapäeva tähistamisel 15. novembril kell 19.00 Vabal Laval.
 
Gerd Neggo nimeline tantsuõpetaja stipendium loodi Eesti Tantsuhariduse Liidu poolt 2011. aastal eesmärgiga tunnustada oma tööle pühendunud tantsuõpetajat, kes on sisukas, isikupärane ning oma tööga mõjutanud Eesti tantsuelu. Sooviga avalikkuse tähelepanu alla tuua inimese, kes on viinud edasi tantsu- ja liikumiskultuuri olles eeskujuks nii õpilastele kui kolleegidele. Iga-aastase Gerd Neggo stipendiumi on varasemalt pälvinud Raido Mägi, Rene Nõmmik, Anne Tamm-Kivimets, Anu Ruusmaa ja Inna Sulg.
 
Gerd Neggo (1891–1974) oli tantsija, tantsulavastaja ja pedagoog, kelle õpingud Stockholmis É. Jaques-Dalcroze rütmilis-muusikalise pedagoogika alal ning Hamburgis R. Labani tantsustuudios päädisid Eestisse naastes moderntantsustuudio loomisega Tallinnas. Neggot peetakse õigustatult moderntantsu maaletoojaks, kes oma tööga on andnud suure panuse tantsu- ja liikumiskultuuri edendamisesse Eestis.
 
Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liidu poolt välja antavat Gerd Neggo nimelist tantsuõpetaja stipendiumi rahastab Eesti Kultuurkapitali rahvakultuuri sihtkapital.
 

Eesti Tantsukunsti ja Tantsuhariduse Liit
www.tantsuliit.ee