Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Fotografiskas loetakse ette prantsuse näidend “Mu nimi on eikeegi”

28.02.2023 15:39

Pühapäeval, 19. märtsil kell 16.30 tuleb prantsuse fotograafi Sarah Mooni näituse ruumis Fotografiskas eesti keeles esimest korda ettelugemisele tunnustatud kaasaegse prantsuse näitekirjaniku Édouard Signolet' näidend “Mu nimi on eikeegi”. Näidendist loeb katkendeid Paide Teatri noortestuudio trupp Mariliis Petersoni juhendamisel.

Édouard Signolet' näidendi “Mu nimi on eikeegi” ("Je m'appelle pas") tõlkis 2022. aastal Prantsuse Instituudi tellimusel prantsuse keelest eesti keelde Pille Kruus. "Mu nimi on eikeegi" on psühholoogilise lähenemisega, kaasaegne ja mänguline versioon Charles Perrault’ “Punamütsikesest”.

Édouard Signolet lisab oma vabasse, kelmikasse adaptatsiooni "Punamütsikesest" veel ühe kihi maagilisust: üksiku tütarlapse tee ristub turtsaka haldja ning mitmetest teistest muinasjuttudest tuttavate tegelastega, luues nõnda uusi süžeeliine. "Mu nimi on eikeegi" kutsub mõtisklema huumoriga anonüümsusest, mis ümbritseb "Punamütsikese" lugu, ning käsitleb identiteedi konstrueerimise võimalikkust ühiskonnas.

Sissepääs üritusele on muuseumipiletiga, kuid oma osalemine palutakse eelregistreerida siin. Pärast nädendilugemist jätkub õhtu kell 18.00 Jacques Demy muusikalise filmiga "Eeslinahk" ("La Peau d’âne"), mis põhineb Charles Perrault’ samanimelisel muinasjutul. Peaosas astub üles Catherine Deneuve, muusika on kirjutanud legendaarne Michel Legrand.

Prantsuse instituudi eesmärk on tutvustada Eestis kaasaegset prantsuse näitekirjandust. Seejuures paistab oma väga tugeva taseme ja julgete teemakäsitlustega silma just kaasaegne prantsuse noorteteater. Viimase pooleteise aasta jooksul on Prantsuse Instituudi initsiatiivil jõudnud eesti keelde 9 prantsuse noortenäidendit. 2021. aastal tuli noorte teatrifestivalil NAKS neist ettelugemisele Mohamed El Khatibi näidend "Tüli" ("La Dispute", esitajaks Piip ja Tuut teatri noortestuudio Kristjan Üksküla juhendamisel) ning 2022. aastal Claudine Galea näidend "Süsina" ("Noircisse", esitajaks Paide Teatri noortestuudio Mariliis Petersoni juhendamisel).

Prantsuse muinasjutupäev on saanud tõuke Fotografiskas avatud prantsuse fotograafi Sarah Mooni näitusest "Püsipunktis". Fotograaf on oma loomingus ammutanud läbivalt inspiratsiooni muinasjutumaailmast, sealhulgas mitmetest Charles Perrault’ muinasjuttudest, nagu "Sinihabe", millest inspireeritud fotod on üleval ka Fotografiska näitusel, või "Punamütsike", mille teemalise fotoseeria on Sarah Moon avaldanud raamatuna.

Rohkem infot leiab Prantsuse Instituudi Eestis kodulehelt.