Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Fotodeks peatatud tantsud

15.05.2007 15:11

Käesoleva aasta maist kuni oktoobrini saab vaadata Kölni Saksa Tantsuarhiivi ja Goethe-Instituudi koostööna valminud fotonäitust "Peatatud aeg. Pildid tantsust". Näitus on üles seatud Tallinnas Teatris NO99 (Sakala 3)

Filmi ja video kõrval on fotograafia tantsu jäädvustamise üks olulisimaid vahendeid. 20. sajandil sündinud liikumisfoto tekkimisest alates töötatakse selles suunas, et saavutada pildi staatilisuse ja jäädvustatud liikumise ideaalne suhe. Tantsukunsti arengu kõrval uueneb ja areneb pidevalt ka tantsufotograafia tehnika. Tantsupilt ühendab seega näiliselt lõputute pööretena erinevaid fotokunsti perspektiive ja kunstilise liikumise momente.

Sellegipoolest: tants ja fotograafia on kaks väga ambivalentset kunstiliiki. Kui üks sümboliseerib dünaamikat, on teise puhul tegemist hetke jäädvustamisega. Tatsufotograafia eesmärgiks on algusest peale nende vastuolude ületamine ja liikumise imetillukese hetke jäädvustamine.

2006.aaasta kevadel valminud näitus hõlmab 60 tööd valitud saksa autoritelt, vahendades nende nägemust tantsust ja liikumisest. Lava- ja stuudiofotod väljendavad isiklikke pildikoreograafilisi visioone, esinduslikku, kuid samas subjektiivset vaadet dokumenteerimise ja kunstilise autonoomia ristumiskohas paiknevale kunstivormile. Näituse keskmes on erinevate, sageli vastanduvate esteetiliste positsioonide vahendamine, võimaldades publikule võrdlevat ülevaadet Saksamaa kaasaegsest tantsu ja kunstilise liikumise fotograafilisest käsitlusest.   

Philipp Gehmacheri, Sasha Waltzi, William Forsythe’i jt koreograafilist tegevust on jäädvustanud nooremasse põlvkonda kuuluvad, installatsiooni ja performance’i vallas töötavad autorid Andrea Esswein, Dominik Mentzos, Agnes Noltenius, Vanessa Ossa, Joerg Reichardt, Bettina Stöß, Bernd Uhlig, Gert Weigelt ja Peter Welz.

Kölni Saksa Tantsuarhiiv (Deutsches Tanzarchiv Köln) on üks olulisimaid arhiive Saksamaal, mis jäädvustab saksa tantsu- ja balletiajalugu. Alates 1948. aaastast kogutakse tantsijate, koreograafide, pedagoogide ja balletikriitikute pärandist pärit materjale, mis on koondatud raamatukokku, videoteeki ja arhiivi. Nende materjalide hulgas on ka fotokogu umbes 150.000 foto ja üle 50.000 originaalnegatiiviga.

Kölni Hoiukassa SK Kultuurifond (SK Stiftung Kultur der Stadtsparkasse Köln) omandas 1986.a. Kölni tantsuarhiivi ja avas koostöös Kölni linnaga tantsu info-, dokumenteerimise- ja uurimiskeskuse.

Lisainfo: www.sk-kultur.de/tanz/ ja www.goethe.de/kue/tut/thm/idd/en2206191.htm