Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Festival “1000 kurge” toob aprillis Tallinnasse Aasia teatri pärlid

19.03.2024 12:21

Pildil on kolm tantsijat, riietatud oranžidesse rohke kangaga seelikutesse ja kleitidesse. Kaks liiguvad paljajalu mööda lava, üks seisab näoga valguse poole ning puhub valget suitsu.

Juba kolmandat korda toimuv Aasia sõnatu teatri festival "1000 kurge" toob 8. kuni 13. aprillini 2024 Tallinnasse ja Viimsisse maailmatasemel etendajad Singapurist, Lõuna-Koreast ja Jaapanist, Eestist on seekord programmis loomingulise koosluse *birdname uus ballett "Kurat ja Jumal", mis esietendus Viimsi Artiumis 13. märtsil 2024. 

Festivali peakorraldaja Tiiu Tamm: "Oleme festivali programmi hoolega valinud Aasia etenduskunstide eredamad pärlid. "1000 kurge" keskendub sel aastal kaose ja harmoonia haprale tasakaalule. Lavastused aitavad mõtestada meie ümber toimuvat, kutsuvad vaatama endasse ja leidma rahu."

Kahel õhtul, 9. ja 10. aprillil saab kinos Artis vaadata Jaapani etenduskunstniku Katsumi Sakakura lavastust "The Life of Hokusai" (Hokusai elu). Kes ei teaks Jaapani kunstimaailma tõelise geeniuse Katsushika Hokusai "Suurt Lainet", teost, mida võib võrdsustada Leonardo da Vinci "Mona Lisaga". Hokusai on ainulaadne kuju: ainus jaapanlane, kelle ajakiri LIFE on tunnistanud viimase 1000 aasta 100 kõige olulisema inimese sekka, pidades teda võrdväärseks selliste suurustega nagu Edison ja Einstein. Visuaalselt meisterlikus lavastuses "Hokusai elu" miksitakse oskuslikult tantsu ja videokunsti, sukeldutakse sügavale selle erakordse kunstniku sisemaailma, uurides lähemalt, kuidas ta jõudis märkimisväärsete saavutusteni, milliseid ohvreid pidi elus tooma. See on tõeliselt kaunis lugu armastusest, selle kaotamisest ja kahetsusest.

12. ja 13. aprillil etendub Viimsi Artiumis Singapuri tippkoosluse T.H:E Dance Co esituses lavastus "PheNoumenon". Tegemist on kaasahaarava lavateosega, mis kasutab mitmekülgseid tehnikaid, haaramaks publiku kõiki meeli – nägemist, haistmist, kuulmist ja kompimist. Koreograaf Kuik Swee Boon suunab pilgu inimese ja ümbritsevale maailmale, püüdes mõista seda keerukat suhtekeerist. Tema kui looja arvates tuleb vaadata inimesel endale otsa, sest maailma kaos ja hädad on üksnes inimtegevuse tagajärg. Kuik laseb langeda kaasaegse jõuka Aasia fassaadi, et uurida keerukat kultuuri, sotsiaalpoliitikat ja identiteeti, ning  teeb seda põneval ning kaasakiskuval moel – publik ei jää kindlasti ükskõikseks, vaid saab osa tõelisest meditatiivsest kogemusest.

12. aprillil toimub Theatrumis festivali raames lühivormide õhtu, mille jooksul saab publik nautida nelja erinevat teost: *birdname’i improvisatsioonilist lühivormi "1000 kurge", Kyoshiro Oshima (Jaapan) soolot "Silence is Azure Indignant", mis põhineb Jaapani luuletaja Shigekichi Yagi luulekogul "Sügise silmad", Lõuna-Koreast pärit noorte talentide lavastust "Dating abuse", mis uurib keha ja vaimu suhet läbi vägivalla, ning Dongbin Lee (Lõuna-Korea) traditsioonilist maskitantsu, mil nimeks Bongsan Talchum.

Suure publiku huvi tõttu on festivali korraldajad kutsunud tagasi ka varem juba Eestis esinenud Jaapani trupi 86B210 lavastusega "Vibrating Sky". Etendus toimub 13. aprillil Sõltumatu Tantsu Laval Telliskivi Loomelinnakus. "Vibrating Sky" ehk "Vibreeriv taevas" on muusikaline ja tantsuline meditatsioon, milles tantsijad Fumie Suzuki ja Keiko Iguchi kutsuvad vaatajat avastama universumi saladusi. Lisaks tantsijatele on laval ka muusik Masami Sakaide, kes on lava ruumist teinud hiiglasliku "kitarri" (kogu lava on kui üks suur muusikainstrument).

Festivali nimi “1000 kurge” viitab jaapani legendile, kus paberlinnud oli levinud kink pruudile või vastsündinule, sümboliseerimaks pikka ja head elu, ning on samas tabavas võrdluses ka Jaapani kuulsa nobelisti Yasunari Kawabata samanimelise romaani hõrgu detailitäpsusega, sümboliseerides inimsüdame igavikulist rännuigatsust.

Festivali toetab Tallinna linn.

Pildil stseen lavastusest "PheNoumenon". Foto: festival "1000 kurge"