Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Estonias esietendub Ungari lasteballett “Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi”

01.02.2008 13:20

Reedel, 1. veebruaril jõuab Ungarist pärit lavastaja ja kunstnike käe all Rahvusooper Estonia lavale muinasjutuline lasteballett "Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi". Lasteballeti koreograaf ja lavastaja Gyula Harangozó teeb praegu põhjalikku tööd Rahvusooper Estonia balletitrupiga lavastuse väljatoomisel. "Teie solistid on väga professionaalsed, rahul olen ka rühmatantsijatega ja lava teenindava meeskonnaga. Praegu teeme tööd eelkõige sellega, et lavastuses oleks tantsimine ja näitlemine artistidele võrdväärsed ja teineteisega orgaaniliselt seotud eneseväljendamise viisid. See ei ole tavaline ballett, vaid fantaasia, mis peaks aitama ka täiskasvanuid tuua taas muinasjuttude võlumaailma," ütleb Harangozó.

Lumivalgekesena tantsivad Eve Andre ja Heidi Kopti, Võõrasemana astuvad lavale Kaja Kreitzberg ja Urve-Ly Voogand. Printsi osas tantsivad Vladimir Arhangelski, Gena Germanovich, Artjom Maksakov ja Aleksandr Prigorovski. Esietendusel, 1. veebruaril on dirigendipuldis Mikk Murdvee, kes oma eduka debüüdi "Estonias" tegi aasta tagasi, juhatades balletti "Sülfiid". Edaspidi juhatab etendusi ka dirigent Erki Pehk.

Lasteballett "Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi" põhineb vendade Grimmide muinasjutul, balleti menukas maailmaesiettekanne toimus 27. novembril 2004 Ungari Riigiooperis. Koreograaf Gyula Harangozó sõnul võivad seda balletti nautida nii lapsed kui vanemad. "Tahtsin teha midagi lahedat ja jutustavat. Mulle on oluline, et balletis saaks ka näidelda, mitte ainult tantsutehnikat demonstreerida. Seepärast on see ballett nagu muusikal - laval toimub kogu aeg midagi, tantsustseenide vahel ei ole pause ning stseenivahetused toimuvad publiku silme all. Olen pannud suurt rõhku liikuvusele, et laste tähelepanu ei hajuks," räägib Harangozó.

Gyula Harangozó on Euroopa üks autoriteetsemaid balletijuhte, aastast 2005 on ta Viini Riigiooperi (Staatsoper) ja Viini Rahvaooperi (Volksoper) balletidirektor ning ühtlasi Viini Riigiooperi Balletikooli kunstiline juht. Juba tema isa oli kauaaegne Ungari Riigiooperi balleti kunstiline juht, sama ametit pidas ta ise aastail 1996-2004. Harangozó õppis Ungari Riiklikus Balletiinstituudis ja Moskva Balletiakadeemias, seejärel tegi edukat rahvusvahelist karjääri balletisolistina. Ta oli aastaid juhtiv balletisolist Viini Riigiooperis ja Baieri Riigiooperis, nõutud külalisesinejana on ta tantsinud pea kõigil maailma suurematel balletilavadel. Pärast vigastust töötas ta balletiprodutsendina ning alustas seejärel edukat tegevust balletijuhi ja lavastajana.
Helilooja Tibor Kocsák on õppinud Budapesti Muusikaakadeemias. Ta on kirjutanud muusika ligi viiekümnele lavateosele ja kümme muusikali, samuti laule, šansoone ja filmimuusikat. Praegu on ta Madáchi teatri muusikajuht ning Budapesti Draama- ja Filmikunsti Akadeemia kaasprofessor.

Kunstnik Kentaur on Ungaris tõenäoliselt tuntuim teatrikunstnik ja ühtlasi kuulus ka rock-lauljana. Ta lõpetas Ungari Kaunite Kunstide Akadeemia maalimise erialal. Lisaks arvukatele kujundustele Ungari teatrites on ta kujundanud dekoratsioone telesaadetele ja filmidele, samuti plakateid ja plaadiümbriseid. Budapesti Ooperiteatris on ta teinud kujunduse järgmistele ooperitele: Puccini "Madama Butterfly" ja "Gianni Schicchi" ning Gounod’ "Faust". Tema viimase aja suurematest töödest on kujundus Andrew Lloyd Webberi muusikalile "Ooperifantoom" Madáchi teatris. Kentaur on pälvinud lavakujunduste eest paljusid auhindu. Kostüümikunstnik Rita Velich lõpetas Kaunite Kunstide Akadeemia kostüümidisaini erialal 1993. aastal kostüümidega Maeterlincki "Sinilinnule". Ta on kujundanud kostüüme erinevatele lavastustele erinevates teatrižanrites, tema tuntuim töö on kostüümide loomine Ferenc Erkeli filmile "Bánk Bán". Alates 2003. aastast on ta Ungari Riigiooperi peakostüümikunstnik.

Eero Raun
Rahvusooper "Estonia" nõunik
50 68 194,
eero.raun@opera.ee 
www.opera.ee