Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Estonia Selts tähistab sel nädalal 150. sünnipäeva

19.10.2015 17:41

Kutselise teatri Estonia asutanud ja Estonia hoone ehituse algatanud Estonia Selts tähistab neljapäeval, 22. oktoobril kell 19 galakontserdiga oma 150. sünnipäeva. Esinevad Rahvusooper Estonia solistid, orkester, koor ja Eesti Rahvusballett. Kaastegevad on Estonia Seltsi Segakoor ja bass Jaakko Ryhänen Soomest. Kava on kokku pannud Arne Mikk, dirigeerivad Neeme Järvi, Jüri Alperten ja Lauri Sirp. Kontserdi esimene osa on pühendatud eesti heliloojatele: Evald Aav, Juhan Aavik, Raimund Kull, Artur Lemba, Eino Tamberg ja Gustav Ernesaks, nad kõik olid ka Estonia Seltsi liikmed. Teises osas kõlavad teosed maailmaklassika varasalvest.

Teisipäeval, 20. oktoobril kell 15 viiakse 150 küünalt estoonlaste kalmudele Tallinna surnuaedades. Kell 18 toimub Estonia Seltsi Segakoori kontsert Tallinna Jaani kirikus. Dirigent on Heli Jürgenson, orelil Ene Salumäe, sissepääs on tasuta. Seltsi koori esimene kontsert toimus 1870. aastal just Tallinna Jaani kirikus ning juubeli puhul annetatakse kirikule 2200 eurot, mille eest ostetakse tulevase kellamängu jaoks mi-noodil helisev kell.

1865. aasta sügisel asutas grupp Tallinna elanikke Viru tänaval asuvas kaupmees Trummeri majas laulu- ja mänguseltsi Estonia, mille baasil loodi näitlejate ja lavastajate Paul Pinna ning Theodor Altermanni algatusel kutseline teater Estonia. Samal ajal hakati Estonia Seltsi eestvedamisel aktiivselt tegelema uue teatri- ja kontserdimaja ehitamisega. Selle pidulik avamine toimus 6. septembril 1913. aastal.

„Estonia on meie ajaloo pöördeliste sündmustega väga tihedalt läbi põimunud: on ju Eesti omariikluse mõtegi välja hautud meie oma haritlaste poolt just sellesama teatrimaja seinte vahel. Kui 1910. aastal pandi Estonia teatrile nurgakivi, oli see tegelikult Eesti omariikluse nurgakivi,“ ütles president Toomas Hendrik Ilves oma kõnes estoonlastele teatri 110. hooaja avakoosolekul.

Oluline on ka fakt, et Estonia kontserdisaalis tuli 1919. aastal kokku Eesti Asutav Kogu.

Koos paljude teiste eestimeelsete organisatsioonidega sulges nõukogude võim Estonia Seltsi. Selts alustas oma tegevust uuesti 27. märtsil 1990. aastal.

Estonia Selts on tänaseni toetanud mitmeid teatri olulisi ettevõtmisi ja aidanud väärtustada minevikku: Eesti kultuuritegelaste portreede galerii; Tiit Kuusiku, Naan Põllu, Klaudia Maldutise ja Helmi Puuri fondid noorte kultuuriinimeste tegevuse toetuseks; teatri sajandal aastapäeval Rävala puiesteel avatud mälestusmärk „Ajatelg“ (autoriteks skulptor Tiiu Kirsipuu ja arhitekt Üla Koppel), mis sümboliseerib estoonlaste teekonda vanast teatrimajast uude; estoonlaste jalajälgede jäädvustamine kuulsate estoonlaste jäljerajale vana Estonia maja mälestusmärgi juurest praeguse Estonia teatrini; mälestuskivi paigaldamine Metsakalmistule nende estoonlaste meelespidamiseks, kes hukati Nõukogude võimu poolt Siberis. Üheks õnnestunumaks ettevõtmiseks oli katusekivide kampaania, mille käigus Estonia Selts aitas koguda ligi miljon krooni Estonia teatri- ja kontserdimaja katusekivide muretsemiseks. Seltsi abiga koguti ka vahendid teatrile uue lavaeesriide ostmiseks.

Rahvusooper Estonia
www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia

Maja täis muusikat!