Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esitletakse raamatut „”Tallinnfilmi” filminäitlejate õppestuudio“

17.12.2012 12:11

"Teatrikoolide" sarja 6. vihikuna ilmunud raamatut esitletakse 18. detsembril kell 14.00 Eesti Teatriliidus.

Eesti teatri elulood näitavad, et osa näitlejaskonnast on tulnud teatrisse väljaspoolt teatrikoole, näiteks teatrite õppestuudiotest ja TPedI kultuuriteaduskonnast. Mille poolest stuudio ja teatrikool erinevad, mida neis mitut liiki stuudiotes on tehtud – need etapid vajavad ühtses näitlejakoolitusahelas uurimist ja siinses sarjas trükis jäädvustamist.
Samas sarjas on ilmunud „Draamastuudio Teatrikunstikool”, „Riiklik Lavakunstikool”, „Tallinna Teatrikool”, „GITIS. Eesti stuudio Moskvas 1948–1953”.
Ilmumist ootab sarja 4. raamat „Eesti Riiklik Teatriinstituut”.

Tallinnfilmi filminäitlejate õppestuudio loodi 1960. aastal. See oli ainus filmistuudio juurde loodud näitlejate õppestuudio kogu tollases Nõukogude Liidus. Kuna Tallinnfilmi mängufilmide toodang oli keskmiselt kolm filmi aasas, polnud siiski mõeldav, et kõik filminäitlejateks koolitatud neis rakendust leiaksid. Nii otsustatigi muuta esialgset õppeprogrammi ja täiendada õpet teatrialaselt, et õppestuudio lõpetajad oleksid valmis mängima nii filmis kui ka teatris. Enamik lõpetanutest alustasid 1963. aastal tööd erinevates Eesti teatrites, mitmed mängisid filmides, telelavastustes, raadiokuuldemängudes.

Tallinnfilmi õppestuudio on muuhulgas lõpetanud Sirje Arbi (Tennosaar), Arvi Hallik, Toomas Kalmet, Peeter Kard (Šmakov), Enn Kose, Tiia Kriisa, Verner Loo, Aime Piirsalu, Ivalo Randalu, Eili Sild (Torga), Mall Sillandi, Peeter Tedre, Ülle Ulla.
Stuudiolasi õpetasid Leo Kalmet, Leo Soonpää, Reet Kasesalu-Martinson, Karl Ader, Meeli Sööt, Vello Rummo, Olev Piirsalu, Jüri Müür, Kaljo Kiisk, Leida Laius, Valeria Anderson, Veljo Käsper jt. 

Raamatu autor on Õie Orav, toimetaja Eva-Liisa Linder, kunstnik Mari Kaljuste, tehniline teostaja Ulvi Lahesalu. Raamat on trükitud Tallinna Raamatutrükikojas, väljaandja Eesti Teatriliit. Raamatu ilmumist toetasid Kultuurkapitali Näitekunsti ja Audiovisuaalse kunsti sihtkapitalid.