Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esitletakse kogumikku Eesti Teatri Agentuuri näidendivõistluse parimatest töödest

19.10.2022 13:25

Laupäeval, 22. oktoobril 2022 kell 17.30 esitletakse Tartus Tasku Rahva Raamatus Eesti Teatri Agentuuri uut näidendikogumikku „teater ǀ näidendivõistlus 2021“. Kogumikku on koondatud 2021. aasta näidendivõistluse parimad tööd.

Võistluse näidendikogumikust leiab viis võiduteksti: esimese auhinna saanud Katariina Libe „Võrsed“, teist auhinda jaganud Mart Aasa „Kaksinduse“ ja Kadri Lepa „Koju“ ning ära märgitud Heneliis Nottoni „Emesise“ ja Liis Seina „Kutse“. Raamatu esitlusel osalevad kõik viis autorit, kelle tekst on kogumikus avaldatud. Vestlusringi autoritega juhib näidendivõistluse žürii liige Tiit Palu.

Kogumikust saab lisaks näidenditele lugeda žüriiliikmete Priit Põldma ja Varja Arola võistluse kohta kirjutatud ülevaateartikleid. Varja Arola sõnul on kõigile võidutöödele ühiselt omane psühholoogiline teravus ja analüüsivõime, inimestevaheliste pingete ja vastuolude tajumine ning tegelaste kujutamine eluliste ja mitmekihilistena soost sõltumata.

2021. aasta näidendivõistlusest võttis osa 47 teksti. Žüriisse kuulunud tõlkija Varja Arola, lavastaja Elise Metsanurk, kirjandusala juhataja Ene Paaver, autor-lavastaja Tiit Palu, näitleja Jaak Prints, dramaturg-lavastaja Priit Põldma ning kunstnik ja filmirežissöör Hardi Volmer otsustasid esile tõsta viis näidendit, mis ilmuvad nüüd trükis esimest korda.

Võrreldes võistlusele saadetud näidenditega on autorid neid omal soovil veidi toimetanud või suures osas uuendanud. Heneliis Notton läbis tekstiga „Emesis“ 2022. aastal näitekirjanduse arendamise mentorprogrammi, mis toimus Eesti Teatri Agentuuri ja Eesti teatrite koostöös. Näidend jõuab lugejani uuel kujul, mille vormumisel oli mentorina abiks Mehis Pihla.

Kogumiku on koostanud Heidi Aadma, keeleliselt toimetanud Mari Tuuling, kujundanud Triinu Kööba, küljendanud Maris Kaskmann, trükkinud Printon Trükikoda AS. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital.

Kogumiku esitluse järel esietendub teatris Vanemuine Tiit Palu lavastus „Võrsed“, aluseks Katariina Libe samanimeline näidend, mis sai näidendivõistlusel esimese auhinna.

Lisainfo

Heidi Aadma
Eesti Teatri Agentuuri dramaturg
[email protected]
tel 628 2342