Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esitletakse kahte lavastajaraamatut

07.04.2014 15:34

14. aprillil 2014 kell 16.00 esitletakse Eesti Teatriliidu saalis (Uus tn 5, Tallinn) raamatuid: "Lavastajaraamat II” ja Anatoli Efrose "Lavastaja kutse".
 
Raamatuid ja lavastajaid tutvustavad Lea Tormis, Ingo Normet, Auri Jürna, Ene Paaver ja EMTA Lavakunstikooli II kursuse dramaturgi suuna üliõpilased.


Efrose raamat
Ingo Normet on tõlkinud ja koostanud valimiku oma õpetaja, maailmakuulsa Moskva lavastaja Anatoli Efrose (1925-1987) raamatutest. Efros kirjutas emotsioonidest ja psühholoogiast, lavastaja ja näitleja tööst, inimestevahelistest suhetest, teatrist meis ja meie ümber.
 
„Rasked tunnid peale ebaõnnestunud esietendust, kel on neli öösel, uinuda ei suuda, meenutan hingevärinal iga pisiasja. /--/ Kõige keerukam on enese jaoks kiiresti määratleda selge suhe sündmusesse. Ja selle selgusega siis rahuneda, õigemini leppida. /--/ Aga hommikul ootab juba varasel tunnil uus töö ja pead kohale tulema mõtetega, ikka ja jälle mõtetega.“
 
„Iga tema lavastuse etendus oli tollal Moskvas sündmuseks. /--/ Teda iseloomustas valulik tõrge võltsi suhtes, teravdatult erk ajatunnetus, huumor, milles alati varjus traagika. /--/ Õnn on olla õpilane, kui iga õpetajaga veedetud hetk on pingestatud vaimsusest, kui näed töötamas kunstnikku, virtuoosi, kes kogu aeg pakub välja ootamatuid sisulisi lahendusi. Meile püüdis ta edasi anda peamist – suhtumist. Kunsti, elusse. Vajadust pidevalt kahelda, end kontrollida ja võrrelda.“ I. Normet
 
Koostanud Ingo Normet, toimetanud Ene Paaver.
Kunstnik Mari Kaljuste.


Lavastajaraamat
„Lavastajaraamat II“ on järg 2001. aastal ilmunud „Lavastajaraamatule“, milles lavakunstikooli üliõpilased küsitlesid kahtteist Eesti lavastajat. Kõigile esitati 52 küsimust lavastajatöö spetsiifika ja praktika kohta. „Lavastajaraamat II“ järgib esimese raamatu põhimõtteid: samadele küsimustele vastavad kaheksa Eesti lavastajat. Raamatusse intervjuu andnud lavastajad on nii loometöös kui ka teatritöö kohta avaldatud arvamustes sageli täiesti vastupidistel seisukohtadel. See on suurepärane, sest näitab, et meil on palju erinevat teatrit, et Eesti teater on elujõuline.
 
Raamatus räägivad oma tööst Roman Baskin, Peeter Jalakas, Mart Koldits, Ain Mäeots, Andres Noormets, Tiit Ojasoo, Lembit Peterson ja Peeter Raudsepp.
 
Koostanud Ingo Normet, intervjueerinud ja litereerinud Auri Jürna. Toimetanud Mari Tuuling. Kunstnik Mari Kaljuste.
 
Raamatute väljaandja on Eesti Teatriliit koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooliga. Raamatute väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapitali Näitekunsti sihtkapital.
 
Esitlusele on kutsutud nii autorid kui lavastajad, kellest kirjutatud.