Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esitletakse Estonia balletiajalugu sõnas ja pildis

13.01.2006 13:33

Eesti Teatriliit esitleb 13. jaanuaril kell 14:00 Estonia Talveaias raamatut "Ballett sajandivanuses "Estonias"". Raamat on pühendatud nii Estonia teatri 100. sünniaastapäevale kui ka Eesti Teatri Aastale.

Raamat "BALLETT SAJANDIVANUSES "ESTONIAS"" dokumenteerib Estonia teatri balletiajalugu sõnas ja pildis, ühendades endas esindusliku, suureformaadilise fotoalbumi ja balletitrupi tegevuskroonika ajavahemikust 1918 - 2005.

Sissejuhatus on raamatu koostajatelt Aime Leisilt ja Ülle Ullalt, meie kahelt tuntud ja armastatud tantsijalt, kes on Estonia balletiga ühist teed käinud üle poole sajandi. Toimetaja Reet Neimar, kunstnik Kersti Tormis. Trükitud Tallinna Raamatutrükikojas. Väljaandja Eesti Teatriliit.

Fotodokumentatsioon algab kutselise balleti eelloost (esimene liikumisetendus 1914), fikseerides esimesed tantsujuhid ja palgalised tantsijad (4-liikmelise tantsurühm 1918), esimese balletilavastuse (1922), seejärel aga juba 1926.a ballettmeister Rahel Olbrei algatusel professionaalse püsitrupi moodustamise, ja haarab meie aastakümnete-pikkust tantsukunsti arengut, näidates läbi aegade publiku ette jõudnud lavastusi, lemmiksoliste ja esitajate erinevaid koosseise, kuni praeguse Estonia balletini välja.

Materjal on liigendatud balletijuhtide tööperoodide järgi eteppideks, iga juhi loomingu järel tutvustatakse ka tema aja külalislavastajate seatud ballette. Väljaanne sisaldab balletitruppide koosseise erinevatest ajajärkudest (fotod, nimistud), andmeid repetiitorite, pedagoogide, balletitrupi külalisetenduste ja Tallinnas tegutsenud tantsukoolide kohta.

Oluline koht on raamatus Estonia balletirepertuaari kronoloogilisel nimistul, mis esitleb lisaks koreograafile, kunstnikule ja dirigendile ka iga lavastuse peaosalisi, mitmeid koosseise, hilisemaid asendamisi-sisseõppimisi jne. Esmakordselt avaldatakse Estonia tantsijate nimekiri läbi aegade koos tegevusaastatega. Lõpus on lavastusversioonide tähestikuline register.