Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esimene lugemine Draamateatris

19.10.2004 15:25

Eesti Draamateater alustab uute või seni lavastamata eesti näidendite ettelugemiste sarja "Esimene lugemine".

Eesti Draamateatri üks missioone on väärtustada eesti algupärandeid. Oleme alati olnud uute autorite innukas esmalavastaja, aga ka mitmete tuntud näitekirjanike kauane koostööpartner. Sestap on lugemised tegelikult üsna endastmõistetav jätk teatri senisele algupärandi-tööle, lihtsalt ühes uues vormis.
Uute näidendite lugemine (ingl k rehearsed reading) on mujal ilmas hästi levinud. See on ühelt poolt näidendite turg - lugemistel käivad lavastajad ja näitlejad, et avastada uusi autoreid ja teatritekste. Selliste lugemiste kaudu on alustanud oma teed maailma lavadele ka mõned Jaan Tätte näidendid. Teisalt on see väike draamakoolitus autoritele - kirjasõna suuline esitus toob ilmsiks teksti suupärasuse, dramaturgilise koe nõrkused ja tugevused. Seaduseelnõu esimene lugemine parlamendisaalis paneb vastse teksti proovile eri huvide risttule all - esimesel ettelugemisel peab oma elujõudu tõestama ka näidenditekst.
Ja kolmandalt poolt on see omapärane naudinguelamus publikule: võimalus olla uue (või miskipärast seni varju jäänud) teksti esimese teatritõlgenduse juures. Lugemisõhtus on intiimsust ja vahetust, siin ja praegu sündiva mõtestamise elusust, näitlejad on publikule lähedal ja jagavad tekstiga esmakohtumis(t)e elevust.

Alustame 21. oktoobril kell 19 noore dramaturgi Urmas Lennuki näidendiga "Kadunud kindapood" (ENA 2003. aasta näidendivõistlusel ära märgitud töö). 
Loevad Elina Reinold, Raimo Pass, Tõnu Aav, Ester Pajusoo, Tõnu Mikiver, Tõnu Oja, lavastajana kureerib lugemist Aleksander Eelmaa.

Õde ja vend peavad väikest poodi. Aga äri ei lähe. Nad pole päris tavalised inimesed. Nad on õrnemad kui poe pidamiseks vaja. Õrnemad kui üldse täiskasvanuna elamise jaoks vaja. Nad on veidrad, ütleks mõni - poes ju ei käi keegi. Nad on haledad, arvaks teine - juhtmeta telefonist ei tasu ju kõnet oodata. Nad on meie endi enesetunde mahasalatud pool, väidaks ehk keegi - kes meist ei tunneks end vahel kohatuna. Või - võib ka nii mõista - kaduva poekese maailmaga  mõõtes paistab viltune just see maailm, mida harjutud sirgeks ja õigeks pidama.

Lugemised toimuvad kord kuus maalisaalis ja 25-kroonine piletihind on jõukohane kõigile.

Ene Paaver
Eesti Draamateatri dramaturg
ene.paaver@draamateater.ee
tel 6 831 404