Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esilinastus film Ants Eskolast

19.09.2008 16:31

18. septembril 2008 esilinastus kinos "Sõprus" dokumentaalfilm "Ants Eskola: olla või mitte olla". Filmi autoriks ja režissööriks on Eskola lapselaps Kristjan Paul Virve.

See lugu räägib Ants Eskolast ja tema isikliku elu traagikast, tema loova haarde laiusest ja võimest arendada see kõrgtasemele. Talle oli omane filosoofiline ellusuhtumine, kuigi kõrged koolid jäid käimata. Hilisemate läbielamiste taustal see suhtumine süvenes. Teda iseloomustas analüütiline ja vaba mõte ning loomevõime. Enesesse tõmbunud natuur ja ülitundlik loomus.
Tema näitlejatee sünd ja areng on ühtlasi ka eesti kutselise teatri sünd ja areng. Tema noorus möödus Eesti Vabariigi loomingulises õhkkonnas, kus sündis nii palju Eesti kultuuri suurkujusid. Alati oli temaga ka Kunsttööstuskoolis omandatud suurepärane joonistamis- ja maalimisoskus. Viimane osutus hiljem Gulagi arhipelaagis tema elupäästjaks.

Tagasi tulles kohtus ta maailmaga, kus teda ei vajatud ega sallitud. Aja jooksul suutis ta luua uue elu ja karjääri teatris ning rollid, teiste hulgas Maurus, Hamlet ja Georg Bernard Shaw, rollid mis jäädvustasid tema nime eesti teatri ajalukku.

Ants Eskola juhindus oma loomingus ja elus jäävatest väärtustest nõnda nagu tema suureks eeskujuks olnud omaaegne Kunsttööstuskooli õppejõud Günther Reindorff, küünik Paul Pinna ja idealist, romantik Theodor Altermann teatris.

Filmis kasutatakse Eesti arhiivide, Soome filmiarhiivi ja perekonna arhiivi materjale. Film sündis koostöös Eesti Teatriliidu ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumiga.

Film linastub kinos Sõprus .