Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esietenduva “Wallenbergi” nimiosas lauluab Jesper Taube

01.06.2007 11:59

Reedel, 1. juunil esietendub Rahvusooper Estonias Erkki-Sven Tüüri ooper "Wallenberg", mille nimiosas on skandinaavia üks tunnustatumaid lauljaid, Rootsi Kuningliku Ooperiteatri juhtiv bariton Jesper Taube.

Maestro Arvo Volmer hindab kõrgelt senist koostöökogemust rootsi lauljaga. "Taube on maailmaklassi laulja - ta on ühtviisi tipptasemel vokaalse võimekuse, tehniliste oskuste ja näitlejameisterlikkuse poolest. Lisaks on ta suurepärane koostööpartner - enne Tallinna tulekut tegi ta ära põhjaliku kodutöö, läbi mõeldes ja omandades peaosalise partii risti-põiki kuni kõige peenemate nüanssideni. Samas on ta väga paindlik ja aldis kaasa tulema uute loominguliste ideedega. Wallenbergi partii on väga keeruline ja mahukas, praktiliselt kogu lavateose vältel tuleb Taubel laval olla. Lisaks veel asjaolu, et pikaajaline ja pingeline prooviprotsess kulgeb enamjaolt temale võõras keelekeskkonnas. Igatahes on koostöö sedavõrd andeka, musikaalse ja intelligentse kolleegiga kõigile estoonlastele suur rõõm," räägib Arvo Volmer.

Jesper Taube ise ütleb, et Tüüri ooperi peaosas laulmine on talle suur väljakutse. "See on mitte ainult peaosa, vaid midagi enamat. Pean olema pidevalt laval, kuid enamasti mitte üksi, vaid tihedas dialoogis või ansamblis teiste lauljatega. Seejuures on mul eriline tunne kehastada üht 20. sajandi tuntuimat rootslast ning püüda mõista, mis temaga juhtus. Tänini on ju palju vastamata küsimusi tema saatuse ja selle mõjutajate kohta," kõneleb Jesper Taube.

Rootsi bariton ütleb ka, et talle meeldib Tüüri ooper väga. „See on suur väljakutse ka muusikaliselt ning naudin seda igati. Ooper on jõuline ja samas ei ole see muusika näiteks publiku jaoks ka liiga raske. Selgelt on muusikas tunda põhjamaiseid elemente. Koostöö eesti kolleegidega on sujunud väga hästi - enamuses on nad noored ja energilised ning suurepärased nii lauljate kui näitlejatena. Tunnen end nendega töötades peaaegu nagu kodus," lisab Jesper Taube.

Ooperi muusika kirjutas eesti helilooja Erkki-Sven Tüür saksa näitekirjaniku ja lavastaja Lutz Hübneri libretole Dortmundi Teatri tellimusel. „Wallenbergi“ lavastaja on Moskva Helikon Opera kunstiline juht Dmitri Bertman koos Rahvusooper Estonia pealavastaja Neeme Kuningaga. „Estonia“ lavaversiooni kunstnik-lavastaja on Ene-Liis Semper teatrist NO99.

Lavastuse muusikaline juht ja dirigent on Rahvusooper Estonia loominguline juht ja peadirigent Arvo Volmer, teise dirigendina teeb oma debüüdi Rahvusooperi orkesti ja koori ees Risto Joost. Nimiosa laulab Rootsi Kuningliku Ooperiteatri bariton Jesper Taube. Teistes rollides esinevad eesti lauljad Priit Volmer, Mati Turi, Jassi Zahharov, Väino Puura, Teele Jõks, Andres Köster, Mart Madiste, René Soom, Aare Saal, Helen Lokuta, Annaliisa Pillak, Juuli Lill, Riina Airenne, Aile Asszonyi, Urmas Põldma, Vladislav Horuženko jt. Valgusmeister on Neeme Jõe.

Jesper Taube astub Wallenbergi osas üles kõigil etendustel - 1., 2., 6. ja 8. juunil ning uue hooajal alguses 21. ja 22. septembril. Tema kutsuja Wallenbergi rolli oli lavastaja Dmitri Bertman, kes ülemöödunud aastal tegi temaga koostööd Stockholmis "Jevgeni Onegini" lavaletoomisel.

Vaata lisa: www.opera.ee/27654,
www.opera.ee/31349
Jesper Taube: www.jespertaube.com


Eero Raun
Rahvusooper "Estonia" nõunik
+372 50 68 194,
[email protected],
www.opera.ee