Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esietendus Eesti Draamateatris

18.01.2009 14:55

Pühapäeval, 18. jaanuaril esietendub Eesti Draamateatris mehhiko kirjaniku Juan Rulfo romaani ainetel loodud "Pedro Páramo".

Lavastaja on Ingomar Vihmar, kunstnik Ervin Õunapuu (külalisena), kostüümikunstnik Jaanus Vahtra (külalisena). Teose on tõlkinud Tatjana Hallap.
Osades: Ivo Uukkivi, Mait Malmsten, Merle Palmiste, Guido Kangur, Lembit Ulfsak, Tõnu Oja, Tõnu Aav, Ita Ever, Ester Pajusoo, Mari Lill, Kersti Kreismann, Kaie Mihkelson, Viire Valdma, Mari-Liis Lill, Hilje Murel, Laine Mägi, Britta Vahur, Mihkel Kabel, Anti Reinthal, Uku Uusberg ja Kristo Viiding.

On üks mees, Juan Preciado, kes tuleb pärast ema surma otsima oma isa, Pedro Páramot, mõisnikku ja külavalitsejat. Ema koduküla Comala on alla käinud ja maha jäetud, seal ei ela enam kedagi peale surnute. Tegelikult pole vahet surnute ja elavate maailmadel, surm on elu loomulik osa ja maailm surnute ning elavate jaoks seesama. Polegi olemas tulevikku või minevikku, elu ja surma, on olemas praegune hetk, kus kõik eksisteerib ühekorraga.

"Pedro Páramo" on tekstina uskumatult rikas - maagiline ja reaalne, ilus ja sünge, hale ja koomiline. Ning kõik see on laetud võimsa seksuaalse energiaga. Kui otsida poliitilisi paralleele, siis Pedro Páramo on oma mentaalsuselt üks ehtne poliitik. Kust võtab ta õiguse ütelda, et need maad või see naine on nüüd tema omad? Páramo lihtsalt võtab endale tugevama õiguse. Muidugi pole ta mingi erand, sellised "otsustajad" valitsesidki Mehhiko külasid. Nagu valitsetakse praegu meidki. Ehk on meil ladinaameerika lugu appi võttes võimalik oma mõttemustreid nihestada, tunnetada teistsuguse reaalsuse võimalikkust.

Juan Rulfo (1918-1989) on maagilisest realismist mõjutatud mehhiko kirjanik, stsenarist ja fotograaf. Ta on avaldanud vaid kaks raamatut: lühijuttude kogu "Leegitsev ljaano" ("El llano en llamas", 1953) ja romaani "Pedro Páramo" (1955, eesti k 1979). Sellest hoolimata peetakse Rulfot Ladina-Ameerika kirjanduses sama mõjukaks autoriks maailmakirjanduse suurkujude Gabriel García Márquezi ning Jorge Luis Borgesega.