Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esietendub TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 6. lennu diplomilavastus

25.04.2006 17:21

25. aprillil kell 19.00 esietendub Tartu Sadamateatris TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 6. lennu esimene diplomilavastus - Dario Fo farss "Müsteerium buff", lavastajaks Peeter Raudsepp. Lavakujundus ja kostüümid sündisid Kersti Rattuse ja Peeter Raudsepa koostöös, valguskujunduse lõi sama eriala tudeng Siim Reispass.

Lavale astub 6. lennu kogu näitlejakoosseis - Sten Karpov, Liis Laigna, Triin Lepik, Priit Loog, Jaanus Mehikas, Veljo Reinik, Kaili Viidas - ning lavastajatudengid Sven Heiberg ja Siim Pede.
Dario Fo farsi tõlkis Merike Pau. Diplomilavastuse järgmised etendused toimuvad 26. aprillil kell 17.00 ja 2. mail kell 19.00 Tartu Sadamateatris ning 9. mail 19.00 Pärnus Endla teatris.

"Müsteerium buff" on 1926.a sündinud itaalia koomiku ja näitekirjaniku Dario Fo teos, mida ei saa nimetada tavaliseks näidendiks. Tegemist on omamoodi "dokumentaalse teatriga", mille aluseks on keskaegsed tekstid, mida Dario Fo arhiivide hämarusest päevavalgele tõi. Teda huvitasid rahvaliku teatri juured, et tuua tänapäeva teatrisse tagasi sealt vägisi kaduma kippuv lihtsus ja jõud.

Lavastaja ja õppejõud Peeter Raudsepp selgitab: "Meie näiteseltskond (TÜVKA teatrikunsti 6. lennu kolmas kursus) keskendus praegu veel ainult lugudele endile ja Fo poolt vihjatud näitlemisvõtete tundmaõppimisele (siia kuulub töö žestiga, oma orgaanika allutamine tüpaažile, ümberlülitused ühelt rollilt teisele jms). Samas saime kombata ka itaaliapärase religioossuse piirjooni ja tõstatada nende lugude valgel küsimusi Eestis valitseva sotsiaalse olukorra kohta. Fo’le omase, lugude vahele pikitud otsese satiiri ülekandmine Eesti oludesse oleks muutunud võltsiks ja nõuaks eestimaiseid aluslugusid, mille võtame vahest ette mõni järgmine kord. See kord aga kutsume teid rahvalikku keskaega, surma, ilu ja koomika müsteeriumisse, mis loodetavasti kestab meis edasi ka praegusel ajal."

Järgmisel aastal lõpetavatele 6. lennu näitlejatudengitele on esimene diplomilavastus "Müsteerium buff" kuues suurem lavaleastumine. 2005.  aasta augustis avati sama lennu lavastajatudengi Jaanika Juhansoni asutatud Assauwe Teatri 1. hooaeg K. Dragunskaja näidendiga "Igavesti... igaveseks" (lavastaja J. Juhanson, näitlejatest osales Kaili Viidas). Oktoobris etendus Ugala teatri keldrisaalis Eva Koffi näidend "Meie Isa" (lavastajaks lavastajatudeng Sven Heiberg, osales kogu kursus). Detsembris jõudis Ugala suurele lavale lavastajatudengi Jaanika Juhansoni jõulumuusikal "End-Sa-Pese" (autorid K. Tšukovski,  J. Juhanson ja K.Jancis, osales peaaegu kogu kursus).  2006. aasta veebruaris avati Eesti Noorsooteater lavastajatudengi Kati Kivitari talendi-realityga  "Paar" (autorid: A. Noormets ja K. Kivitar, osalesid Sten Karpov ja Liis Laigna). Järgmine kõiki näitlejaüliõpilasi hõlmav töö on Fr.R. Kreutzwaldi ainetel valmiv suvelavastus "Kilplased", lavastajaks Katri Aaslav-Tepandi.


Kätrin Roosileht
5162591
[email protected]