Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Esietendub Kivastiku soomepoiste lugu

27.10.2007 17:19

Endla teatris esietendub 27. oktoobril Mart Kivastiku soomepoiste lugu "Kangelane". Näidendi lavastas külalisena Kalju Komissarov, kellele see on esimene lavastus Endla teatris. "Kangelase" tegevus kulgeb Eestis ja Soomes aastatel 1939 kuni 1944 ning räägib neist eesti vabatahtlikest, kes astusid II maailmasõjas Soome poolel venelastele vastu.

Endla teatri pealavastaja Tiit Palu sõnul hakkas Endla teater kavandama lavastust soomepoistest peaaegu kaks aastat tagasi, kui sai selgeks, et on võimalus võtta truppi hulk noori näitlejaid ning otsiti head ideed uute trupiliikmete lavadebüüdiks. Palu rääkis, et soomepoiste loo algne idee sündis hoopis Soome filmilavastaja Hannu Heikinheimo ning ajalooprofessor Heikki Ylikanga peas, kes seda Endla teatrile pakkusid. "Kõik, kellele sellest mõttest olen rääkinud, on süttinud ja põlevad sealt alates heleda leegiga," ütles Tiit Palu.

"Kangelase" prooviperioodi raames külastas trupp Tartumaal Äksis soomepoiste tubamuuseumi, kus näitlejad kohtusid kahe soomepoisiga, kes rääkisid oma kogemustest. Harri Kask ja Evald Mäepalu meenutasid Eestist põgenemist, sõjaskäiku ning katsumusi, mis nad läbima pidid pärast sõda tagasi kodumaale pöördudes.

Laval kannavad näitlejad autentseid Talve- ja Jätkusõja-aegseid vorme ja sõdurivarustust, mis teater tõi Soomest Hämeenlinnast Etelä-Häme Reservpiirkonna laost. Eesti Kaitseliiduga võrreldav vabatahtlik riigikaitseorganisatsioon tegeleb kasutatud militaarvarustuse vahendamisega ning seepärast on enamus lavastuse jaoks toodud varustusest II maailmasõjas Soome poolel reaalselt kasutuses olnud.

"Kangelane" räägib koolipoiss Tõnust, kelle vanemad vennad mobiliseeritakse II maailmasõjas erinevatele rinnetele: üks Stalini Nõukogude Liidu, teine Hitleri Saksamaa poolele. Isa ja ema tahavad oma noorimat poega sõjast säästa ning saadavad ta Soome metsatöödele. Kohale jõudes otsustab Tõnu koos teiste noorte meestega astuda Soome armee Eesti rügemendi ridadesse ning võidelda Soome vabaduse ja Eesti au eest. Võõras sõjas kummitavad sõdureid nälg, koduigatsus, põhjamaa pakane ja surm.

Mart Kivastiku näidend viib vaatajad läbi naeru ja nutu kooli ajalootundi, heinale, põgenikepaati, suusatrenni ja lahingutesse. Õhku jääb küsimus: kas sõjas üldse saab olla kangelasi?

"Kangelase" lavakujunduse autor on Silver Vahtre, mundrite ja teiste kostüümide eest hoolitseb Krista Tool külalisena Ugala teatrist, valgusefektide autor on Margus Vaigur ning heliefektide looja Janek Kivi. Muusikaline kujunduse loomisel on Feliks Kütile abiks Toomas Lunge, kes õpetas näitlejatele soomepoiste laule.
Mängivad Priit Loog (pildil), Veljo Reinik, Jaanus Mehikas, Sten Karpov, Sven Heiberg, Triin Lepik, Liis Laigna, Kaili Viidas, Märt Avandi, Tambet Seling (pildil), Ago Anderson, Ahti Puudersell, Karin Tammaru, Jüri Vlassov, Sepo Seeman, Ireen Kennik, Tiit Palu ja Lauri Kink.

"Kangelane" esietendub Endla teatri suures saalis. Järgmised etendused toimuvad 2., 16. ja 24. novembril.

Teate edastas:
Eve Tisler
Endla teatri avalike suhete juht
kontakt: 55 920 945