Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endlas esietendub korraga kaks lavastust

01.12.2007 12:13

Homme, 1. detsembril on Endla teatris kahekordselt pidulik päev, kui suures saalis jõuab lavale Luigi Lunari "Kolmekesi kahevahel" ning Küünis Falk Richteri "Electronic City".

Saksa näitekirjaniku, lavastaja ja tõlkija Falk Richteri meediamuinasjutuks nimetatud "Electronic City" lavastab Sven Heiberg, kes annab sellega avapaugu Endla teatri koosseisulise lavastajana.
"Electronic City" räägib loo armastuse võimalikkusest üha enam globaliseeruvas maailmas, identsetes elektroonilistes metropolides, kus humaansus on asendunud kõrgtehnoloogiaga ning inimesed selle tagajärjel kaotanud aja-, ruumi- ja enesetaju. Loo peategelased on Tom ja Joy - aastaringselt ringi reisiv ärimees ning liinitööline, kes ei pea ühtegi töökohta üle paari nädala. Nad kohtuvad juhuslikult lennujaamas ja armuvad. Pidev eemalolek teineteisest jätab nad aga endiselt üksildaseks. Ainus side armastajate vahel on kas digitaalne - arvuti ja mobiiltelefoni vahendusel, või põgusad kohtumised erinevate lennujaamade kohvikutes.

Kogu tegevust juhib ja suunab reality TV võttegrupp võimuka reźissööriga eesotsas. Näidend esitab olulise küsimuse - kas reaalsus on manipuleeritav? Kust lõppeb kujuteldav ja algab see, mis on päris?

"Electronic City" tõlkis Heli Meisterson, lavastab Sven Heiberg, muusikalise kujunduse autor on KiWa ning kunstnikuks külalisena Marion Undusk. Valguskujunduse autoriks Margu Vaigur, lavastuse liikumise on seadnud Einar Lints. Mängivad Jaanus Mehikas, Liis Laigna, Märt Avandi, Ago Anderson, Triin Lepik, Priit Loog, Veljo Reinik, Tambet Seling, Karin Tammaru, Kaili Viidas.
Peale esietendust saab lavastust sel aastal näha veel ainult kolm korda  4., 12. ja 27. detsembril.


Samal, 1. detsembri õhtul esietendub Endlas ka Itaalia kultuurikriitiku ja dramaturgi Luigi Lunari rahvusvaheliselt tuntud näidend "Kolmekesi kahevahel", mida on menukalt mängitud üle maailma. Teksti seab lavale Endla pealavastaja Tiit Palu, kes on Lunari teostega tuttav juba aastaid ning on vanameistriga ka isiklikult kohtunud. "Kolmekesi kahevahel" lavastab Tiit Palu lausa teistkordselt - 1998. aastal nägi "Kolmekesi kahevahel" tema lavastuses ilmavalgust Vanemuise teatris. Palu iseloomustab Lunari komöödiat kui haruldaselt vaimukat näidendit väga headele näitlejatele ning vaimukat meelelahutust hindavale publikule.

Särav komöödia saab alguse sellest, kui kolm meest - ärimees, professor ja sõjaväelane, jäävad erinevatel põhjustel kinni ühte tuppa. Sunnitud koosviibimine toob välja nende inimloomuse varjatud küljed ja paneb mehed elu mõtte üle arutlema.

Eelmise "Kolmekesi kahevahel" lavastuse osatäitjatest on samaks jäänud Indrek Taalma, kes astub laupäeval lavale samas rollis kui kümme aastat tagasi, mängides rangete reeglite järgi elavat sõjaväelast Kaptenit. "Väga huvitav on. Ma olen selle aja jooksul palju muutunud ning tegelikult on ka Kapteni tegelaskuju vanem mees. Olen väga palju asju avastanud selle lavastusprotsessi käigus," rääkis Taalmaa.
Teistes rollides astuvad üles Endla teatri tunnustatud lavajõud Sepo Seeman ja Madis Kalmet. Väiksemas, kuid näidendi tegevustiku seisukohalt väga olulises rollis mängib Lii Tedre.
"Kolmekesi kahevahel" tõlkis Eva Kolli, kunstnik on Andrus Jõhvik.
Peale esietendust saab lavastust "Kolmekesi kahevahel" sel aastal vaadata ainult kahel korral - 5. ja 12. detsembril.

Teate edastas
Eve Tisler
Endla teatri avalike suhete juht
[email protected]