Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endlas esietendub Bizet’ meistriteos “Carmen”

25.05.2007 11:59

25. mail esietendub Endla teatris G. Bizet meistriteos "Carmen". Ooperilavastus etendub Pärnu Rahvusvahelise Ooperimuusika Festivali PromFest raames ja seda mängitakse kokku vaid kuuel korral.
Endla laval kohtub ainukordne rahvusvaheline solistide koosseis. Ooperi nimiosas astuvad vaheldumisi üles kaks suurepärast noort metsosopranit: Angelina Švatška (Ukraina) ja Huiling Zhu (Hiina). Lauljannad olid eelmise Klaudia Taevi nim. konkursi laureaadid ja nimiroll "Carmenis" on üks osa nende 2005. aastal võidetud auhinnast.

PromFesti austajatele on seekordse ooperi koosseisus aga teisigi meeldivaid üllatusi. Toreadoor Escamillo rollis naaseb Endla lavale Laimonas Pautienius, kes on ühtlasi III Klaudia Taevi nim konkursi võitja ja jäädvustas end Eesti muusikasõprade mällu 2005. aastal etendunud "Deemoni" nimiosas. Micaëlana särab aga konkursi II preemia laureaat Tatjana Romanova. Don Joséd kehastab Rootsi Folkoperani solist Ulric Björklund.

Traditsioonilisele lavastusmeeskonnale - muusikaline juht on Rahvusooper Estonia dirigent Erki Pehk, valguskunstnik Margus Vaigur - lisandub sel korral palju värsket verd. "Carmeni" lavastaja on Marko Matvere, kunstnik Madis Nurms, koreograaf Marina Kesler.

Bizet’ "Carmen" on kogu maailmas enimmängitud ooper.  Seekordse tõlgenduse puhul on tegemist nö kaasaegse lähenemisega.  Pärnus kuuldaval-nähtaval muusikalavastusel on asetatud rõhk sõnale "teater". "Carmen on sedasorti näitemäng, kus pole mustvalgeid, positiivseid ega negatiivseid karaktereid - igaüks on iseenda eest väljas," avab laval toimuma hakkavat lavastaja Marko Matvere. "Nõrgemad hoiavad gruppidesse, tugevamad arvestavad võimalusega veelgi tugevama jõu või tungi poolt lömastatud saada. See on lugu armastusest, kirest, ning vabast tahtest.
Kostüümide ja lavakujunduse ajastutruudusest on olulisem tegelaskujude iseloom ja emotsioonid. Keskseks kujundiks on nn saatuseveski ehk "elu hammasrattad", mida teenindab ja toidab koor kui masinlik meeskond. Tegelased on kui saatuseteenrid, kes masinavärgi sisse sattunuina sealt enam välja/eemale ei pääse. Carmen paistab silma oma allumatuse ning vabaduseiha poolest soovimatusega kohaneda."

Pärnu Endla Teatril on muusikateatri tegemise kogemusi varasemastki ajaloost, mis aga nõukogude korra ajal paraku hääbusid. "Carmen" on Eesti taasiseseisvumise järel juba neljas originaal-ooperilavastus Endla laval. Eelnevalt on PromFesti raames Endla lavale jõudnud G. Verdi "Rigoletto" (lavastaja Linnar Priimägi) ja A. Rubinšteini "Deemon" (lavastaja Mati Unt).

"Carmen" 25., 26. mail ning 1., 2. ja 4. juunil Endla teatris ning 30. mail Jõhvi kontserdimajas. Piletid hinnaga 350 krooni on müügil Piletilevi, Piletimaailma ja Statoili müügipunktides ning Endla teatri ja Jõhvi kontserdimaja kassades.

Kohtumiseni teatris!

Ülle Jantson
Endla teatri
avalike suhete juht 
442 0646 / 516 3133
[email protected]