Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endla teatris esietendub Tom Stoppardi “Rock´n´roll”

07.03.2008 13:07

7. märtsil esietendub Endla teatri Küüni saalis inglise näitekirjanduse elava klassiku Tom Stoppardi uusim näidend “Rock’n’Roll” - lugu vabadusest, revolutsioonist ja rokkmuusikast. “Rock’n’Rolli” lugu algab 1968 augustis, ajal mil Vene tankid sõitsid Prahasse ning kulgeb läbi järgneva 22 aasta paralleelselt Inglismaal ja Tšehhis. Jan (Andres Noormets), tšehhi üliõpilane, elab ja hingab rokkmuusikast. Jani õppejõud Max (Jaan Rekkor), Cambridge’i ülikooli filosoofiaprofessor, usub kommunistlikusse ideoloogiasse, ent tema tütar, hipist lillelaps Esme (Kaili Viidas), suitsetab tagaaias kanepit ja kuulab Pink Floydi. Kahte maad ja kolme põlvkonda ühendav lugu lõppeb 1990 aastal, mil kommunistliku režiimi raudne eesriie hakkab langema. Vene tankid sõidavad Prahast välja ning Rolling Stones tuleb Prahasse Strahovi staadionile esinema.

Tom Stoppardi huvi Tšehhi vastu on seotud isiklike sidemetega, sest ta on sündinud Tšehhoslovakkias, kuid lahkus sealt imikuna. 1970 aastatel tärkas tema sügavam huvi poola ja tšehhi absurdikirjanike ning idabloki poliitilise olukorra vastu ning kirjanik tutvus isiklikult Tšehhi esidissidendi, poliitiku ja kirjaniku Vaćlav Haveliga.

Lavastusgrupi liige Heiti Pakk sõnas, et “Rock’n’Roll” mõtestab eesti publiku jaoks uues võtmes lahti meile juubeliaastal olulisi teemasid nagu võitlus iseseisvuse, isikliku vabaduse ja sõnavabaduse eest. "Eestlased laulsid ennast vabaks 80-ndate lõpus, kuid tšehhidel toimus ammu enne põrandaalune „laulev kontrrevolutsioon“, mis sai ajendiks sots-maades enneolematule inimõiguste aktsioonile 1977 aastal," ütles Pakk. ”Lisaks analüüsib Stoppardi näidend väga tõsiselt, mis juhtub siis, kui inimeste jaoks olulised ideed või püüdlused oma tähenduse kaotavad. Rokkmuusika on hea näide, sest laulud, mida kunagi kuulati kui ilmutust, tunduvad mõne aja pärast õige naiivsed, ” lisas ta. Lavastuses kõlab rohkelt rokkmuusikat erinevate kultusmuusikute esituses nagu näiteks Syd Barrett, John Lennon, Pink Floyd, Rolling Stones ja Velvet Underground.

“Rock’n’Rolli” tõlkis Anu Lamp. Lavastusgruppi kuuluvad Heiti Pakk, Feliks Kütt, Silver Vahtre ja Margus Vaigur. Mängivad Andres Noormets, Jaan Rekkor, Piret Laurimaa, Tiit Palu, Carmen Mikiver, Karin Tammaru, Kaili Viidas, Triin Lepik, Jüri Vlassov, Ahti Puudersell, Lauri Kink.

Eve Tisler
Endla teater
Avalike suhete juht
55 920 945
eve@endla.ee