Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endla teatris esietendub noortelugu

09.03.2007 12:27

Endla teatris on veebruari lõpust nädalaste vahedega lavale tulnud kaks uut tükki - Leea Klemola "Kokkola" (lavastaja Ingomar Vihmar) ja August Gailiti "Karge meri" (dramatiseerija ja lavastaja Margus Kasterpalu). Esietendustest kolmandana stardib 9. märtsil publiku ette oma poolehoidu võitma läti dramaturgi Ansels Kaugersi esiknäidend "Päikesetõus Volli juures" (tõlkinud Kalev Kalkun). Näidendi kaht osalist mängivad kordamööda kõik teatri noortestuudiolased.

Omapärase vormiga eneseotsinguloos võtavad kaks teismelist noort ette pika matka mööda inimtühja rannajoont. Teineteisele võõra tüdruku ja poisi teekond kujuneb raskeks rännakuks nii vaimselt kui füüsiliselt. Oma hingeelu ja maailmavaatega on need noored ühtaegu nii tavalised teismelised kui ka üsna erakordsed täiskasvanueelikud. Päevakorral on suhted vanematega, läbisaamine sõpradega ning seksuaalsed otsingud ja pained. Noored tajuvad liig vähest toetust ümbritsevalt maailmalt ning tunnevad mäslevat igatsust teistsuguse elu järele. Sellest siis ka enese proovilepanek matkal, mille suhtes tekib küsimus, kas edasi minnakse teelolemise lustist ja põnevusest või kuhugi välja jõudmise painavast soovist. Kas rännutee lõpus ootab kirgastus ja hingerahu? Kuidas jõuda selleni, millele nime ei oskagi anda?

Noor läti näitekirjanik Ansels Kaugers sündis aastal 1985 Jūrmalas ja õpib praegu Riias Läti Kultuuriakadeemias nii tele-, filmi- kui teatridramaturgiat. Lisaks mängib ta kahes noortebändis kitarri ja tšellot. Kaugers on kirjutanud lühifilmidele stsenaariume ning teinud helirežiid. Hetkel kirjutab ta oma teist näidendit. "Päikesetõus Volli juures" on kirjutatud 19-aastaselt ning pälvis 2005. aasta parima debüüdi eest Läti kirjandusauhinna.

Endla teatri noortestuudio alustas tööd septembris 2004 sisseastumiskatsed edukalt läbinud 11 teatrihuvilise koolinoore baasil. Juhendajatena alustasid tööd Piret Rauk ja Enn Keerd. Seoses Piret Rauki lahkumisega Kuressaare Linnateatri direktoriks juhib sügisest 2005 noortestuudiot Enn Keerd. "Päikesetõus Volli juures" on noorte teine lavastus. Veebruaris 2006 esietendus noorte pärnakate Liisu Krassi ja Sandra Sillaotsa näidend "Sõbrapäev".

Näidendi tõlkija on Kalev Kalkun, lavastaja Enn Keerd, kunstnik Silver Vahtre.
Esietendus on 9. märtsil Küünis. Mängivad Liisu Krass, Helen Ojamets, Liis Ree, Liisi Tojak, Teele Tõnismann, Hendrik Elstein, Otti Eylandt, Madis Kees, Markus Kukk ja Rauno Õispuu.

Ülle Jantson
Endla teatri
avalike suhete juht
442 0646 / 516 3133
[email protected] 
www.endla.ee