Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endla teatris esietendub “Kauka jumal”

17.03.2006 14:06

Reedel, 17. märtsil esietendub Endla teatris Eesti kõigi aegade suurima draamaklassiku August Kitzbergi näidend "Kauka jumal", mille lavastajaks on Andres Noormets.

Selle näidendi kirjutamisest on möödas juba 90 aastat, kuid küsimused, millele vastuseid otsime, on ikka samad: kas August Kitzbergi alati kaasaegne näidend "Kauka jumal" räägib raha ja inimese vastuolust? Kas selline vastuolu on üldse olemas? Keda raha rohkem mõjutab: kas neid, kes seda rohkelt omavad või neid, kel seda üldse pole? Kas tõesti on raha see, mis põhjustab vaene ja sõdu või aitab raha vägivalda ära hoida? Kas inimesel on võimalik tõusta jumalikule kõrgusele või on hoopis jumalal mõnikord soov järele anda ja langema hakata? Kui isa ostab endale uue identiteedi, kas siis ka lapsed peavad nime vahetama? Kui sul on midagi nii palju, et seda mõõta ei saa, mis sul siis tegelikult on?

Tulge etendusele ja leidke oma variandid, ehk siis tundub elu õiglasem ja lõpeb õnnelikumalt.

"Kauka jumalat" on lavastatud "Endlas" varemgi. 1928. aastal tõi selle lavale "Endla" esimene peanäitejuht Aleksander Teetsov ja 1953. aastal Kaarel Ird. Viimane neist kirjutas toonase "Kauka jumala" lavaletuleku eel, et "kirjandusteadlased pole ikka veel suutnud A. Kitzbergi kirjanduslikule pärandile anda õiget marksistlikku analüüsi ja hinnangut". Meie elame omas ajas ja anname arvatavasti oma hinnangu, kuid see, et meil on ühised teemad, mida hinnata, kirjanikuga, kes sündis 150 aastat tagasi, teeb "Kauka jumalast" kaanonisse kuuluva klassika.

Sellest on möödas vaid mõned aastad, kui aastasaja vahetuse puhul tehti eestlaste seas küsitlus leidmaks 100 parimat ja olulisimat raamatut eesti kirjandusloos. "Kauka jumal" platseerus toona auväärsele 59. kohale.

Tegelikult ei olegi meil ju vaja teha küsitlusi ja määrata kohti, me teame niigi, et Kitzberg oma teostega kuulub kirjanduskaanonisse.

"Kauka jumala" lavastaja on Andres Noormets, kunstnik Silver Vahtre, valguskunstnik Triin Rahnu (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia), muusikalised kujundajad Andres Noormets ja Feliks Kütt.
Peaosas Jaan Rekkor, teistes osades Ireen Kennik, Helle Kuningas, Kaili Närep, Siina Üksküla, Ago Anderson, Enn Keerd, Lauri Kink, Ahti Puudersell, Johannes Seeman, Sepo Seeman ja Tambet Seling.