Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endla Teatrigaleriis avatakse Kaarel Irdi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus

22.11.2010 12:19

Kaarel IrdTeisipäeval, 23. novembril, kell 15 avatakse Endla Teatrigalerii Sammassaalis Kaarel Irdi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus „Vana Müristaja”, mis pakub fotojutustuse suure teatrimehe elust. Näituse koostaja on Kaarel Irdi tütar Mari Ird.

Kaarel Irdi 100. sünniaastapäevale pühendatud näitus oma kummardus tema elule ja loomingule. „See on näitus ebatavalisest isiksusest, tulihingelisest teatrimehest, suurest teatrijuhist, näitlejast ja lavastajast, pedagoogist ja publitsistist, kelle elutööks kujunes Vanemuise teater. Näitus on huvitav ja emotsionaalne nagu Ird ise,“ rääkis näituse koostaja Mari Ird.

Kuigi eeskätt seostatakse Kaarel Irdi Vanemuise teatriga, on tal sidemed ka Pärnuga. Noor Ird alustas oma teatritegemisi Kilingi-Nõmme algkoolis õppides. Ta dramatiseeris näidendeid, lavastas ja lõi kaasa kooli näitetrupis. Tõsisemat teatritegemist alustas Ird 1932. aastal Pärnu Töölisteatris. Peale Töölisteatri sulgemist siirdus noor Ird Tartu Näitekunsti Stuudiosse ning edasi Vanemuise teatrisse. 1952. aastal saadeti ta tugevate poliitiliste tõmbetuulte tõttu Vanemuisest Pärnu teatrisse. Oma lühikese Pärnu perioodi vältel tõi Ird lavale mitmed kuulsad eesti näitekirjanduse klassikal põhinevad lavastused, millest Lydia Koidula „Kosjaviinad“ püsis repertuaaris ligi kümme aastat. Alates 1956. aastast oli Irdi elu taas seotud Vanemuise teatriga, mida ta on nimetanud oma elu parimaks lavastuseks.

Näitus „Vana Müristaja“ jääb Endla teatri Sammassaali üles kuni 12. detsembrini.

Lisainfo:
Piret Bergmann
Endla galerist
[email protected]
55 22 381