Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endla Küünis lavastub lugu hülgeküttide elust

02.03.2007 13:16

Reedel, 2. märtsil kell 19 esietendub Endla Küünis August Gailiti "Karge meri". Romaani dramatiseeris ja toob teatrisõpradeni Margus Kasterpalu.

"See hülgeküttide saar, millest Gailit kirjutab, võiks olla Kihnu. Võiks olla ka Ruhnu. Aga tegelikult - etnograafiliselt ja ajalooliselt - see päris nii ei ole. Gailiti "Karge meri" on ilukirjandus, mille põhiallikaiks kirjaniku fantaasia ja inimesetundmine. Need on ju ka ühtlasi just need kirjaniku tööriistad, mida Gailit tõelise meisterlikkusega käsitseda mõistab," avab lavastuse sügavust Margus Kasterpalu. "Just eelkõige inimesed - hülgekütid, kirikuõpetaja, nende naised ja lapsed jne - on selles armastuse ja mere romaanis need, keda kirjanik teravdet pilgul jälginud. Keskkond, milles tegevus toimub, on küll ka oluline, kuid muutub pigem dekoratsiooniks, mille taustal tegelaste erinevad eluideaalid, erinev suhe traditsioonidesse ja armastussegi end usutavalt lahti mängivad. Gailit näeb autorina vaatepunkte vahetades elu ja sündmusi saarel läbi erinevate tegelaste silmade ning loob sel viisil isikupäraselt sügava detaili- ja tundetajuga väljajoonistatud portreedekogumi, mida vaadates me saame taaskord teada: Ei ole olemas ühtainust tõde!"

Lavastuses lööb kaasa üle tosina näitleja. Mitmes olulises rollis on Endla raudvara Arvi Hallik, Siina Üksküla, Eha Kard ja Helle Kuningas, külalistena Marika Vaarik ja Kaili Viidas (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia). Lapsepuhkuselt naaseb lavalaudadele Piret Laurimaa. Huvitavaks muudab näiteseltskonna ka Endla lavastajate Madis Kalmeti ja Andres Noormetsa kaasalöömine.

Lavastuse kunstnik on Andrus Jõhvik, kostüümikunstnik Aime Unt (külalisena)
valguskunstnik Margus Vaigur, muusikalised kujundajad Feliks Kütt ja Janek Kivi ning videolahendused tegi Roland Leesment.
Dramatiseeringus on kasutatud August Gailiti novelle "Meri" ja "Kelli Lokk" ning Uku Masingu esseed "Armastusest".

Lavastuses kõlavad Christian Gregori kirikulaul "Õnnista ja hoia" ning rahvalaul Kihnu saarelt "Ma märtsikuus läen merele".

Ülle Jantson
Endla teatri
avalike suhete juht
442 0646 / 516 3133
[email protected] 
www.endla.ee