Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Endel Nõgene dirigeerib oma 30. lavasünnipäeval operetigalat

22.04.2004 11:18

Vanemuine tähistab reedel, 23. aprillil suurejoonelise operetigalaga oma kauaaegse muusikajuhi ja peadirigendi Endel Nõgese 30. lavasünnipäeva. Kontserdi erikülalisena esineb mustlaspriimaš Vasile Pantir.

Operetigalal "Mustlaseks ma sündinud…" laulavad külalissolistid Pirjo Levandi, Väino Puura ja Mati Kõrts ning vanemuislased Merle Jalakas, Karmen Puis, Tõnu Kattai, Jaan Willem Sibul ja Taisto Noor. Kaasa teeb Vanemuise orkester Endel Nõgese juhatusel, samuti teatri ooperikoor.
Kontserdil kõlavad kaunid operetiviisid Johann Straussi, Franz Lehari, Imre Kalmani ja Jacques Offenbachi sulest. Vasile Pantir esitab Pablo Sarasate, Ciprian Porumbescu ning Grigoras Dinicu mustlasviise.

"Teatrielu on justkui kaleidoskoop, mille iga kivike muudab üldpildi tundmatuseni teiseks," ütles Nõgene. "Üks selliseid säravamaid ja kirevamaid osakesi selles kaleidoskoobis on operett: kaunis muusika, lustlikkus ja ka mustlasviisid, mida kasutavad peaaegu kõik maailma operetiheliloojad."

Endel Nõgene lõpetas Eesti Muusikaakadeemia 1974. aastal professor Roman Matsovi juures ja täiendas end Peterburi Konservatooriumis professor Viktor Fedotovi juures. Oma ooperidirigendi oskusi on ta lihvinud Carlo Felice Cillario ja Alberto Zedda käe all.
1974. aastal debüteeris Nõgene Vanemuises dirigendina Offenbachi operetiga "La Périchole", millest sai alguse praeguseks 30 aastat kestnud teatridirigendi tegevus. 1974-1981 töötas ta Vanemuises dirigendina, 1980-1981 samas peadirigendina ning aastatel 1987-1999 muusikajuhi ja peadirigendina.
1992 valiti Nõgene Viinis asuva Europäische Musiktheater- Akademie liikmeks, mille juhatuse liige oli ta aastatel 1992-2001. Ta on juhatanud palju sümfooniakontserte ning üle 60 ooperi ja balleti Eestis, Soomes, Rootsis, Saksamaal, Armeenias, Venemaal, Lätis, Leedus, Rumeenias ja Tšehhis.

Vasile Pantir sündis 1952. aastal Moldaavias. 1977 lõpetas ta Bukaresti konservatooriumi viiuli erialal ja debüteeris Sibeliuse viiulikontserdiga Rumeenia Raadio orkestri ees. 1984. aastal asus ta elama Soome, kus töötab praeguseni Joensuu Linnaorkestri kontsertmeistrina.
Pantir on esinenud nii solisti, orkestrandi, kammermuusiku kui ka jazz-ja restoranimuusikuna, tema repertuaaris on muusikat barokist kaasajani, rahvus- ja mustlasmuusikast jazzi ja estraadini.

Operetigala "Mustlaseks ma sündinud…" toimub 23. aprillil kell 19 Vanemuise suures majas.


Tambet Kaugema
Vanemuise pressiesindaja
52 37028