Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Vabariik 100 Teatriprogramm

08.03.2014 10:25

Eesti teater soovib vabariigi juubeli puhul suurejoonelise lavastusprojektiga publiku ette tuua Eesti Vabariigi sajandi loo.
Teatrite kunstiliste juhtide arupidamistes on jõutud ideeni jagada sajand üheteistkümneks kümnendiks (1910-1920…2010-2020) ja lisada neile tulevikulavastus, seega ühtekokku sünnib projekti raames vähemalt 12 uuslavastust. Kõik lavastused luuakse vähemalt kahe teatri koostöös, ehk ühtekokku osaleb projektis vähemalt 24 teatrit.
See, millised teatrid loomingulise paari moodustavad, loositakse 11. märtsil 2014 Rahvusooperis Estonia, kus selgub iga teatri koostööpartner ja kümnend, mis ühislavastuse aineseks saab.

Lavastuste esietendused jäävad ajavahemikku september 2017 - juuni 2018 ja need toimuvad sajandi kronoloogilises järgnevuses. Lavastused jäävad teatrite repertuaari pikemaks ajaks. Hooaja lõpetab kõigi teatrite ühine, suurprojekti lõpetav 13. lavastus.

Mängides läbi vabariigi elulugu, teeb kõnealune projekt ise omal moel ajalugu: kahtlemata on see nii osalejate arvu kui toimumisaega silmas pidades meie teatriloo suurim lavastus. Enneolematu on ka lavastusteseeria planeerimise ja väljatoomise vahele jääv süvenemist võimaldav aeg, mis lubab oodata väga kunstiküpseid tulemusi. Omaette väärtus on ka projekti programmeeritud teatritevahelisel koostööl, mis sünnitab uusi ja ilmselt ka üllatavaid loomingulisi kooslusi, kelle ühistegevusel võib olla inspireeriv mõju eesti teatriväljale laiemalt. Tänu sellele projektile sünnib ka kena hulk kunstiküpset omadramaturgiat ja originaalmuusikat, mille eluiga on projektiülene.

Osalevad teatrid:
SA Eesti Draamateater, SA Endla Teater, Rahvusooper Estonia, Kanuti Gildi SAAL, SA Teater NO99, Kuressaare Linnateater, SA NUKU, SA Rakvere Teater, R.A.A.A.M., Tallinna Linnateater, SA Ugala Teater, Tartu Uus Teater, SA Teater Vanemuine, VAT Teater, Vaba Lava, SA Vene Teater, Vana Baskini Teater, Von Krahli Teater, Nargenfestival, Theatrum, Cabaret  Rhizome, Sõltumatu Tantsu Ühendus, FINE 5. Üks teater on seni nimetamata, jättes võimaluse ühel lähiaastate võimalikul uustulnukal projekti tulevikulavastusega ühineda.

EETEALTäpsem info:
Monika Larini,
EETALi tegevjuht,
[email protected] 
55614972