Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis avatakse näitus “Loodusmees Panso”

19.11.2020 15:08

2020. aasta novembri viimasel päeval saab mööda sada aastat Voldemar Panso sünnist. Kõik teavad teatrimees Pansot. Aga tegelikult oli ka loodusemees Panso. Vähem tuntud, kuid kaugeltki mitte vähetähtis. Mees, kes alustas lihtsalt sõpradega matkamisest, jätkas Eesti Looduseuurijate Seltsis ja kellest sai lõpuks Eesti Looduskaitse Seltsi üks asutajatest ühes legendaarse looduse- ja kirjamees Jaan Eilartiga. Looduskaitse Seltsis ta ka lõpetas oma avaliku elu: seltsi piirkondlikul kokkutulekul loetud Kersti Merilaasi "Mullakaevaja" 1977. aasta augusti keskel jäigi tema viimaseks avalikuks esinemiseks.

"Loodusemees Panso" - see näitus on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi panus, et tuletada meelde see Panso elu veidi unustusse jäänud peatükk. Voldemar Panso armastas öelda, et ta käib looduskaitserahva üritustel õppimas, kuidas teater võiks areneda - kui oleks samasugune "looduserahvale" omane üksmeel, vaikus ja kord.

Neilt fotodelt, tõsi küll, paistab muudki kui vaikust ja korda. Näeme neil ajastu vaimu, elujanu, uudishimu ja sõprust.

Näituse "Loodusemees Panso" avamine toimub turvaliselt vabas õhus - Müürivahe 12 Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi keskaegses õues neljapäeval, 26. novembril kl 14.00. Pruukostiks on matka- ja loodusemeestele kohaselt must tee, valge viin ja suitsuvorst. Looduskaitseseltsi algusaegadest räägivad Andres Tarand ja Andres Tõnisson, Panso tekste loeb Jaak Prints. Edasi saab minna üles Assauwe torni näitust vaatama, mida teeme Terviseameti soovitusi silmas pidades.

Näituse kunstnik on Liina Tepand, kuraator Piret Simson. Töögrupp: Marika Palu, Simmo Priks, Mart Laul, Madli Pärn ja Madis Mikkor.

Täname OÜ Elavad Pildid ja Aleks Märtson, ERR, ERM ja Eesti Rahvusraamatukogu.
Panso nädala üritustel on soe soovitus kanda maski, mida on ka kohapealt võimalik soetada. Ka desinfitseerimisvahendid on olemas.

Panso nädala kava koos pileti- ja registreerimisinfoga leiate siit: http://lavakas.ee/panso100/