Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ja Eesti Ajaloomuuseum ühinevad

30.11.2018 13:23

2019. aasta alguses ühinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Eesti Ajaloomuuseum ja moodustatakse uus sihtasutus. Tegemist on ühe osaga aastal 2012 alanud muuseumivõrgustiku korrastamisest.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum on asutatud 1924. aastal. 94 aastaga on muuseumi kogu kasvanud Eesti muuseumides suuruselt teiseks koguks, sisaldades üle 740 000 museaali. Kogusid hoitakse muuseumis aadressil Müürivahe 12 ja hoidlaruumides aadressil Suur-Sõjamäe 44a. 

Müürivahe tänaval asuvad püsinäitus (u 200 ruutmeetril) ning raamatukogu ja lugemissaal. Lisaks on muuseumil filiaal, Eesti ainus teatritegelasele pühendatud isikumuuseum Särevi Teatrituba. Levimuusika pärandit tutvustab näitus Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi tallihoones.

Kahe muuseumi ühinedes jätkuvad kõik muuseumide põhitegevused – kogumine, uurimine, säilitamine ja vahendamine. Uue asutuse loomisel muutub küll struktuur, kuid muusika- ja teatritemaatikaga jäävad tegelema vastavat valdkonda tundvad muuseumitöötajad. Ühendades muuseumikogudega tegelevate inimeste jõud, saavad ka Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi kogud praegusest veel paremasse seisukorda. Samuti kasvab museaalide Muuseumide Infosüsteemi (MuIS) kandmise jõudlus, mis võimaldab kogudes leiduvaid materjale kergesti leida kõikjal, kus on internet.

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ning Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool on aastaid maja jaganud. Loodetavasti võimaldab kahe muuseumi ühinemine ning muusikakooli kolimine uuele pinnale võtta alalisele kasutusele praeguse muusikakooli saal ja laiendada ka muuseumi ekspositsioonipinda. Sel juhul saaks majas, kus on aastakümnete jooksul õppinud väga paljud hinnatud muusikud, jätkuda muusikaalane tegevus ja pärandi tutvustamine.

Muuseumi praegune juht Tanel Veeremaa asub uuest aastast tööle SA Eesti Vabaõhumuuseumi juhatuse liikmena. Tema eestvedamisel on Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kuue aasta jooksul kasvanud külastatavus, aktiivselt käima lükatud haridustegevus, parandatud kogude hoiutingimusi, loodud 2017. aasta parima püsinäituse auhinna võitnud ekspositsioon jpm. Peagi selgub, kes hakkab uues sihtasutuses teatri- ja muusikamuuseumi tegevust koordineerima. 

Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ootavad küll ees muudatused, aga ka pärast ühinemist oleme avatud uutele ideedele, jätkame koostööd teatri ja muusika valdkondadega, korraldame erinevaid sündmusi, kuhu olete kõik oodatud, ning muuseumi süda – muusika- ja teatripärand, on uurijatele ja külastajatele alati kättesaadavad.