Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Teatri Agentuur korraldab teemapäeva ligipääsetavusest teatris

22.12.2022 15:51

13. jaanuaril 2023 korraldab Eesti Teatri Agentuur koostöös Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendusega Vaba Lava Tallinna teatrikeskuse suures saalis teemapäeva "teater | ligipääsetavus". Teemapäeva saab jälgida ka Delfi uudisteportaali vahendusel.

Ligipääsetavuse küsimus on nii laiemalt ühiskonnas kui ka kitsamalt kultuurivaldkonnas järjest rohkem esil. Kuidas tagada võrdne kohtlemine kõigile? Liigume aeglaselt, kuid kindlalt selles suunas, et tulevikus ei oleks ükski erivajadus kultuurisündmustel osalemisel takistuseks, seda nii publikuliikme kui ka teatri- või muu loomingulise valdkonna töötajana. Sinna jõudmiseks tuleb tõsta valdkonna esindajate teadlikkust ning tulla ühiselt kokku, et otsida lahendusi seni vastamata küsimustele.

Teemapäeva eesmärk on tuua kokku erivajadustega inimeste esindajad ja teatrid, et ühiselt arutada, milline on olukord Eesti teatrite ligipääsetavusega ning mida saaksime tulevikus paremini teha, et teatriskäik oleks erivajadusega inimesele mugavam ja meeldivam kogemus kui seni. Teemapäev koosneb ettekannetest, mis lähenevad teatrite ligipääsetavusele erinevatest perspektiividest, ning kokkuvõtvast arutelust, kus saavad kõik teemapäeval osalejad sõna sekka öelda.

Peame väga oluliseks, et teemapäev "teater | ligipääsetavus" näitaks eeskuju erinevate ligipääsetavust soodustavate (tehniliste) lahenduste kasutamisel: seminarile on lihtne pääseda ratastooliga, ettekannetel on nii viipekeele- kui ka kirjutustõlge. Ingliskeelsele ettekandele pakume sünkroontõlget, kuivõrd ligipääsetavuse tagamine puudutab ka keelebarjääri eemaldamist.

Teemapäeva korraldab Eesti Teatri Agentuuri meeskond, teemapäeva konsultant on Kristiina Alliksaar. Teemapäeva juhib Piret Aus.

Üritus on kõigile tasuta. Osalemiseks palume registreeruda siin: https://forms.gle/AZ8Fq651TNqPM8Q27

AJAKAVA

10.00 teemapäeva avamine
10.00-11.30 ettekannete I plokk:

  • Lili Tiri - ligipääsetavus Eesti avalikus ruumis ja kultuuriasutustes
  • Kristi Viisimaa - teatrikülastus ratastoolis liikuva inimese perspektiivist
  • Kai Kunder - teatrikülastus pimeda inimese perspektiivist

11.30-11.45 kohvipaus
11.45-13.15 ettekannete II plokk:

  • Külliki Bode - teatrikülastus vaegkuulja perspektiivist
  • Kerttu Rakke - lihtsas keeles tekstid ja nende kasutamise võimalikkus teatris
  • Liis Vares - töö erivajadustega inimestega etenduskunstis

13.15-14.00 lõuna
14.00-15.30 ettekannete III plokk:

  • Kristiina Alliksaar - teatri ligipääsetavaks muutmine Vanemuise ja Ugala teatri näitel
  • Lina Laura Švedaite ja Mantas Stabacinskas - erivajadusega inimesi kaasava lavastuse "ŠVENTE" loomine OKTs ja ligipääsetavus Leedu teatrimaastikul

15.30-15.45 kohvipaus
15.45-16.45 arutelu - milline on olukord Eesti teatrite ligipääsetavusega ning kuidas muuta teatriskäik erivajadusega inimesele mugavamaks kogemuseks kui seni?
Osalevad Mari Puuram, Laur Kaunissaare ja Jaanika Juhanson. Modereerib Kristiina Alliksaar.
16.45-17.00 päeva kokkuvõte ja lõppsõnad

Teemapäeva toetab Eesti Kultuurkapital ja aitab korraldada Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus. Üritusest teeb otseülekande uudisteportaal Delfi. Täname Television.ee'd otseülekande eest!