Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Teatri Agentuur jätkab Eesti uusima näitekirjanduse esitlemist Budapestis

08.05.2023 15:39

Kolmapäeval, 10. mail 2023 toimub Budaörsi Latinovitsi teatris Mari-Liis Lille, Priit Põldma ja Aare Pilve dokumentaalnäidendi "Ma võiksin sulguda pähklikoorde" ungarikeelne lavastatud lugemine.

Näidend räägib sellest, kuidas aina rohkem inimesi elab üksinda. Osa neist on jäänud üksi elu keerdkäikudes, osa leidnud, et üksiolemine on nende jaoks kõige sobilikum eluvorm. Mida see tähendab? Ressursside üleküllust, võõrandumise ajastut, üksilduse epideemiat? Autorid on intervjueerinud inimesi, kes elavad, töötavad, rändavad üksinda. Kas nad näevad seejuures ka halbu unenägusid ja mida nende tõrjumiseks ette võtavad? Ja kes see inimene siis lõppude lõpuks on: üksiklane või karjaloom? Näidendi "Ma võiksin sulguda pähklikoorde" on ungari keelde tõlkinud Móni Segesdi.

Tegemist on juba kolmanda kevadega, mil Eesti Teatri Agentuur viib uut Eesti näitekirjandust Budapesti. 2020. aastal toimusid Budapestis Martin Alguse näidendi "Midagi tõelist" ja Siret Campbelli näidendi "Beatrice" lavastatud lugemised, 2022. aastal loeti ette Andra Teede "45 339 m2 raba“.

Leidmaks suuremat kõlapinda Ungari publiku hulgas, ühendab Eesti Teatri Agentuur jõud Vaba Lava ja Riias tegutseva Dirty Deal Teatroga, et korraldada Budaörsi Latinovitsi teatris Eesti-Läti minifestival. Dirty Deal Teatro esitleb ungarikeelsena Läti dramaturgi Matīss Gricmanise dokumentaalnäidendit "Olla rahvuslane" ("But nacionalistam") ning Vaba Lava annab külalisetenduse Läti lavastaja Elmārs Seņkovsi lavastusega "Kaks garaaži", mis kuulub muuhulgas rahvusvahelise festivali Teatriolümpia 2023 programmi.

Budaörsi Latinovitsi teater asub Budapestist pisut väljas, kuid tõmbab suurel hulgal kesklinna publikut, sest nad on repertuaariplaani koostamisel võrdlemisi vabad ning saavad omavalitsuse rahastatava teatrina lubada sotsiaal- ja võimukriitilist programmi. Näidendid lavastab Bence Böröndi, dramaturgitööd teeb Nikolett Németh ning loevad Budaörsi teatri näitlejad. Pärast lavastatud lugemisi toimub vestlus autorite ja trupiga, mida juhib Rahvusvahelise Teatriinstituudi Ungari keskuse endine president Anna Lakos.

Sündmuse toimumist toetab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital ja Eesti Instituut Budapestis.

Sündmuse kohta leiab lisainfot Facebookist.

Lisainfo:
Liisi Aibel
välissuhete koordinaator
Eesti Teatri Agentuur
Tel +372 55907002
[email protected]

Pildil Andra Teede "45 339 m2 raba“ lavastud lugemine 2022. aastal. Foto: Budaörsi Latinovits Színház.