Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti teatri aastaauhindade laureaadid 2018

28.03.2018 10:44

NUKU teatris kuulutati 27. märtsil 2018 välja tänavused aastaauhindade laureaadid, keda tunnustatakse 2017. aasta loominguliste saavutuste või pikemaaegse silmapaistva teatritöö eest.
 
Auhinnaga kaasneb klaasikunstnik Ivo Lille loodud Theodori silm, mida rahastab Kultuuriministeerium, või Vaike Pääsukese kujundatud auaadress. Mõlemale lisandub Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapitali rahaline preemia.
 
Eesti Teatriliit on andnud teatri aastaauhindu välja alates 1961. aastast. 2018. aastal on auhindade laureaadid järgmised:
 

TEHNILISTE TÖÖTAJATE AUHINNAD

Žürii: Roland Leesment, Taivo Pahmann, Toivo Kaev, Marika Tint, Jaanus Laagriküll, Rait Randoja ja Krista Tool.


LAVASTUST ETTEVALMISTAVA TÖÖTAJA AUHIND

EVE KOMISSAROV
Ugala teatri kunstnik-dekoraator, kelle juhendamisel on teater olnud juba aastaid tulevaste visuaaltehnoloogide praktikabaas. Ta on arendanud lavatagust professionaalsust, olnud usaldusisik ja nõuandja paljudele teatritöötajatele, sealhulgas just noortele. Või nagu ta ise on öelnud: "Visuaaltehnoloogia tudengite ja vilistlaste kõnedele ei jäta ma kunagi vastamata, olenemata kellaajast ja päevast."


ETENDUST TEENINDAVA TÖÖTAJA AUHIND

JANNO JAANUS
Eesti Draamateatri lavaMeister – just Meister suure tähega. Autoriteetne, rahulik ja usaldusväärne, oskustega, mida saab meistritasemeni õppida ainult pika õpipoisi- ja sellitöö kaudu praktilises teatritöös. Lavatehnik, kes mõistab väga hästi teatrikunsti ja  inimesi. Suurepärane meeskonnamängija nii oma lavameeste tiimi juhtides kui ka teatriperes kokkukuuluvustunnet luues.


HALDUS- JA ADMINISTRATIIVTÖÖTAJA AUHIND

ANNIKA ÜPRUS
Kanuti Gildi SAALi projektijuht. Professionaalne, pühendunud ja maailmatasemel töö etenduskunstide produtsendina, rahvusvahelise SAAL Biennaali kureerimisel.


KRISTALLKINGAKESE AUHIND
 
SANDER REBANE
Nimiosa lavastuses "Werther", Peeter Paan lavastuses "Peeter Paan ja Valge Lind Wendy", eri rollid lavastustes "Pao-Pao. Kuldse Trio lood" ja "Öös on asju", Jüts lavastuses "Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola" (kõik Endla Teater). Monolavastus "Ei tao" (Kinoteater).
 
REIGO TAMM
Vokaalselt võimekad ja näitlejameisterlikud osatäitmised Adamina operetis "Linnukaupleja"  (Rahvusooper Estonia), Nekrutina ooperis "Tulleminek" ja Vanaemana lavastuses "Guugelmuugelpunktkomm" (mõlemad Teater Vanemuine), mida vürtsitab suurepärane koomikuanne.


ANTS LAUTERI NIMELINE AUHIND
 
Žürii: Garmen Tabor, Katariina Unt, Üllar Saaremäe, Juhan Ulfsak ja Alo Kõrve.

 
ANTS LAUTERI NIMELINE NÄITLEJAAUHIND
 
PRIIT LOOG
Osatäitmised: Tõnu Truuvel – "Kangelane" (2007), Joonas – "Ballettmeister" (2009), mister Darcy – "Uhkus ja eelarvamus" (2012), Johannes Semper – "Vares" (2014), nimiosa – "Woyzeck" (2014), Grigori Aleksandrovitš Petšorin – "Meie aja kangelane" (2014), mister Darling – "Peeter Paan ja Valge Lind Wendy" (2015), Stanley Kowalski – "Tramm nimega Iha"(2015), Kurt – "Surmatants" (2017, kõik Endla Teater).

 
ANTS LAUTERI NIMELINE LAVASTAJAAUHIND
 
HELEN REKKOR
Lavastused: "Üle vee" (2014, Vaba Lava), "Laineid lausudes" (2015, Misanzen), "Poolusele"(2015, Lennusadam), "Süüria rahvalood" (2016, Vaba Lava ja Misanzen), "See kõik on tema"(2017, Rakvere Teater), "Mister Green" (2017, VAT Teater ja Itaalia teater Elsinor), "Õhtu on salameri. Edgar Valteri rahutu rahu" (2017, Misanzen), "Öökuninganna" (2017, Karlova Teater).
 

GEORG OTSA NIMELINE AUHIND
 
Žürii: Heli Veskus, Jassi Zahharov, Jüri Kruus, Taisto Noor ja Rauno Elp.
 
MATI TURI
Vokaalsümfooniliste suurvormide (Bach, Händel, Buxtehude, Honegger, Mozart, Beethoven, Britten, Orff, Stravinski, R. Strauss, Kreek, Pärt, Tormis) ettekandja. Wagneri, Mussorgski, Verdi, Tüüri, Händeli, Tubina, Britteni, Bergi ooperite peaosaline nii Rahvusooper Estonias, Teater Vanemuises kui ka välismaal. Eesti heliloojate uudisteoste esmaettekandja, viljakas kammermuusika esitaja. Hinnatud interpreet, kes on teinud koostööd maailma mainekate dirigentide ja orkestritega.
 

PRIIT PÕLDROOSI NIMELINE AUHIND

Žürii: Lea Tormis, Ene Paaver, Kadi Herkül, Ingo Normet ja Katri Aaslav-Tepandi.

RAIT AVESTIK
Süvenemine, järjepidevus, kvalitatiivselt tõusvas joones teatrimonograafiate kirjutamine ja kirjastamine (kogumik "Eesti kooliteater. 30 aastat festivale"; "Eesti lasteteatrid", "Isiklik teater", "Juturaamat – VAT Teater 30", Sulev Luige, Urmas Kibuspuu, Einari Koppeli, Aarne Üksküla elulooraamatud).


REET NEIMARI NIMELINE KRIITIKAAUHIND

Žürii: Hedi-Liis Toome, Laur Kaunissaare, Kadi Herkül, Merle Karusoo, Kalju Orro, Inga Vares ja Tanel Tomson.

JAAK ALLIK
Klassikalise teatrikriitika põhiprintsiipide elushoidmine, oskus tõlgendada lavastustervikut ja selle kohta ajas kogemustest kantud panoraamvaates.


SALME REEGI NIMELINE AUHIND

Žürii: Katrin Nielsen, Enn Lillemets, Jaak Urmet ja Kristel Maamägi.

BIRGIT LANDBERG JA PAUL PIIK
Lavastaja ja dramaturg lavastuses "Peks mõisatallis" (Must Kast). Tänapäevaselt särav ja intellektuaalne, värske ja provotseeriv vaade Eesti ajaloole ja eestlase enesekuvandile.


EESTI NÄITLEJATE LIIDU AURAHA

Annab välja liidu juhatus.

ENE JÄRVIS


ETENDUSKUNSTIDE ÜHISAUHIND

Žürii: Marie Pullerits, Kristiina Garancis, Kerri Kotta, Saale Kareda, Saima Kranig, Tambet Kaugema ja Valle-Sten Maiste.

RENATE KEERD
"Vaimukuskuss" (Von Krahli Teater) ja "TAHE" (Tartu Uus Teater) – ühiskondlike nähtuste ja protsesside tundlik ja vaimukas kajastamine isikupärases kunstnikukeeles.


TANTSUAUHIND

Žürii: Anu Ruusmaa, Kristiina Garancis, Marie Pullerits, Evelin Lagle ja Kai Valtna.

RūTA RONJA PAKALNE JA LAURA KVELSTEIN
"Connext" – paljutasandiline puhas teos, tundliku partnerlusega loodud peen ja minimalistlik liikumine. Tantsulavastus, milles luuakse kehaga imaginaarne ja sümboolne ruum.


BALLETIAUHIND

Žürii: Tiiu Randviir, Saima Kranig, Irina Härm, Age Oks ja Rufina Noor.

JEVGENI GRIB
Alan lavastuses "Tramm nimega Iha" ja Hilarion lavastuses "Giselle" (mõlemad Eesti Rahvusballett).


MUUSIKAAUHIND

Žürii: Kerri Kotta, Saale Kareda, Kristel Pappel, Mart Mikk ja Liina Viru.

JUULI LILL
Koomiliste Cherubino ja paruness Adelaide’i ning traagilise Maria võrdselt veenev kehastamine ooperis "Figaro pulm", operetis "Linnukaupleja" ja algupärandis "Pilvede värvid"(kõik Rahvusooper Estonia).

MÄRT-MATIS LILL, JAN KAUS, TAAGO TUBIN JA TAAVI KULL
Erinevate teatrivormide meisterlik ühendamine ooperis "Tulleminek" (Teater Vanemuine).


SÕNALAVASTUSTE MUUSIKALISE KUJUNDUSE JA ORIGINAALMUUSIKA AUHIND

Žürii: Olav Ehala, Tõnu Kõrvits, Tauno Aints ja Helena Tulve.

ARTJOM ASTROV JA RAUL KELLER
Originaalmuusika lavastusele "Forbidden Colors" (Von Krahli Teater).

ALEKSANDR ŽEDELJOV
Originaalmuusika lavastusele "IDEM" (Vaba Lava ja Vene Teater).


SÕNALAVASTUSTE AUHINNAD

Žürii: Jaak Allik, Toomas Lõhmuste, Tambet Kaugema, Iir Hermeliin, Külliki Saldre, Kersti Kreismann ja Valle-Sten Maiste.


NAISKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

HARRIET TOOMPERE
Thessala lavastuses "Praegu pole aeg armastamiseks" (R.A.A.A.M.) ja Marfa Jegorovna Babakina lavastuses "Ivanov" (Eesti Draamateater).


MEESKÕRVALOSATÄITJA AUHIND

AGO ANDERSON
Harald Kuremeri lavastuses "Kaarnakivi perenaine" (Endla Teater ja Kuressaare Linnateater, teatrisarjas "Sajandi lugu") ja Maie lavastuses "Säärane mulk ehk Sada vakka tangusoola"(Endla Teater).


NAISPEAOSATÄITJA AUHIND

MARIAN HEINAT
Bess lavastuses "Laineid murdes" ja Kristi lavastuses "Beatrice" (mõlemad Teater Vanemuine).


MEESPEAOSATÄITJA AUHIND

MARTIN VEINMANN
Johan lavastuses "Saraband" (Eesti Draamateater).


KUNSTNIKUAUHIND

ROSITA RAUD
Kujundused lavastustele "Sonimine kahele" (Vene Teater), "Mees, kes ei teinud mitte midagi"(NUKU teater), "Guugelmuugelpunktkomm" (Teater Vanemuine) ja "Lumekuninganna" (Ugala Teater).


LAVASTAJAAUHIND

IVAR PÕLLU JA MART KOLDITS
"BB ilmub öösel" (Tartu Uus Teater ja Von Krahli Teater, teatrisarjas "Sajandi lugu")


TEATRIKUNSTI ERIAUHIND

TARTU UUS TEATER ja VON KRAHLI TEATER
Tulemusliku koostööprojekti eest "BB ilmub öösel".