Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti stsenograafiatudengeid premeeriti Prahas parima esituse eest

14.06.2023 16:03

Eesti Kunstiakadeemia (EKA) stsenograafia osakonna Kujundliku Mõtte Labor pälvis projekti "Sul on ainult üks minut / You have only one minute" etteastega käesoleval Praha Kvadriennaalil parima esituse preemia (Best Performance in Student Exhibition). Tunnustamine leidis aset 13. juunil 2023 auhinnagalal ülemaailmses tihedas koolide konkurentsis.

Tudengite programmis oli seekord väljapanekuid 45 riigist. Eestit esindasid projektiga "Sul on ainult üks minut / You have only one minute" kunstnikud Anita Kremm, Liisamari Viik, Linda Mai Kari, Kristel Zimmer ja Riin Maide. Projekti kuraator oli Kujundliku Mõtte Labori ellukutsuja ja juht, EKA stsenograafia osakonna professor Ene-Liis Semper.

"Sul on ainult üks minut / You have only one minute" on oma iseloomult pigem anti-mood, mis baseerub kompositsioonitunnetusel, kiirusel ja otsuste langetamise julgusel. Esitajatel on keskmiselt 1 minut, et luua laval vaatajate ees rõivakomplekt, mis ei toetuks pelgalt esteetilistele kaanonitele, vaid kasutaks julgelt ka dekonstrueeritud vorme ja assotsiatiivseid värvi-, silueti- ning rütmivalikuid.

Teose eesmärk on luua toimivaid kompositsioone, eksperimenteerides samas meie ühismälu ja teadvustamatute maitse-eelistustega. See on mäng, mille jaoks ei looda ühtegi uut eset. Küll aga sünnib selle käigus lõputuid kombinatsioone erinevatest elementidest, mis pakuvad äratundmisrõõmu ja kaasamõtlemisvõimalust. Otsus luua kollektsioon taaskasutusest leitud (riide)esemetest on põhimõtteline.

EKA Kujundliku Mõtte Labor on kaks viimast aastat tegelenud ümbritsevast reaalsusest kogutud objektide komplekteerimisega ja neis sisalduva assotsiatiivse potentsiaali analüüsimisega, samuti nende (ümber)mõtestamisega eri tähendustasanditel. Järgmisena suundub Kujundliku Mõtte Labor Rooma, kus toimub rahvusvaheline töötuba koostöös Rooma ja Pariisi kunstiülikoolidega.

Pildil projektis "Sul on ainult üks minut" osalenud kunstnikud Liisamari Viik, Linda Mai Kari, Kristel Zimmer, Anita Kremm ja Riin Maide ning kuraator Ene-Liis Semper. Foto: erakogu