Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Rahvusballett tähistab 8. märtsil Tiiu Randviiru juubelit “Luikede järvega”

07.03.2013 15:03

Tiiu Randviir8. märtsil tähistab Eesti Rahvusballett „Luikede järve“ etendusega Tiiu Randviiru juubelisünnipäeva – 10. märtsil saab priimabaleriin ja balletipedagoog 75-aastaseks.

Aastatel 1946–1955 Tallinna Koreograafiakoolis õppinud tantsija alustas oma lavateed kutselise balletiartistina „Luikede järvega“, mis jäi ta lavakarjääri saatma terve veerandsajandi jooksul. Ka Tiiu Randviiru viimaseks osatäitmiseks 1979. aastal oli just Odette-Ottilie kaksikroll Pjotr Tšaikovski „Luikede järves“.

Vahepealsetel aastatel jõudis Randviir tantsida mitmeid teisi isikupäraselt lahtimõtestatud peaosasid Tšaikovski ja Prokofjevi ballettides. Enda suhtes nõudliku artistina astus ta 1964. aastal Tallinna Konservatooriumi lavakunstikateedrisse Voldemar Panso klassi lootuses, et tugev isiksus raputab ta lahti  „uinuva kaunitari“ olekust. Lavakunstikateedris õppimise ajal valmisidki balletirollid, mille karakterite avamisel mängisid olulist osa draamanäitleja stuudiumis saadud oskused: Medeia (Samuel Barberi "Medeia"), Kratt (Eduard Tubina "Kratt"), Julia (Sergei Prokofjevi "Romeo ja Julia"), Chloë (Maurice Raveli "Daphnis ja Chloë"), Prostituut (Béla Bartóki "Võlumandariin")jt.

Esimese kaaluka tunnustuse sai Tiiu Randviir juba 1957. aastal – hõbemedali Moskvas VI Ülemaailmsel Noorsoo- ja Üliõpilasfestivali balletikonkursil. Järgnesid ENSV teenelise kunstniku (1960), ENSV rahvakunstniku (1967) ja NSVL rahvakunstniku (1977) aunimetused.

Alates 1970. aastast on Tiiu Randviir olnud Tallinna Balletikoolis pedagoog ning tantsijakarjääri lõppedes jätkas ta tööd Estonias ballettmeister-repetiitorina. Oma kogemusi jagas Randviir aastatel 1982–85 Viini Riigiooperi Balletikoolis Austrias ja 1990–98 John Cranco nimelises koolis Saksamaal. Randviiru õpilased on Tatjana Voronina, Kaie Kõrb, Irina Härm, Age Oks, Marina Kesler, Maria Seletskaja, Galina Lauš jpt.

Tiiu Randviiru juubelietendusel tantsivad peaosades Alena Shkatula, Maksim Tšukarjov ja Anatoli Arhangelski. Dirigeerib Risto Joost.


Ülla Veerg
Rahvusooper Estonia/Estonian National Opera
Avalike suhete ja turundusteenistuse juht/
Head of the PR and Marketing Department
[email protected]
tel. +372 683 1242
fax +372 683 1299
GSM +372 501 2508
www.opera.ee
Estonia pst. 4, 10148 Tallinn, Estonia

Maja täis muusikat!