Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti ooper saab 90. aastaseks

07.09.2018 20:36

Laupäeval, 8. septembril 2018 möödub 90 aastat eesti esimese ooperi, Evald Aava "Vikerlaste" esietendusest Estonia teatris. 

Aava ooperit "Vikerlased" peetakse esimeseks eesti ooperiks. Aav alustas "Vikerlaste" kirjutamist juba konservatooriumis õppides. Ooperi libreto käsitleb inimsaatuste kujunemist 1187. aasta ajaloolise Sigtuna hävitamise retke taustal. Esietendus kujunes menukaks ning seda kommenteeris helilooja ja koorijuht Tuudur Vettik (1898–1982): "Esietendusel sai ooper suure menu osaliseks ning on tõenäoline, et "Vikerlased" püsib kaua Estonia repertuaaris. Autorile hüüame südamest "Elagu!" ning loodame, et esimese eesti ooperi menu tiivustab teda järgmist ooperit kirjutama, sest säärast muusikat on meil väga vaja." Ooperi menu tõestab ka see, et lisaks neljale hooajale Estonia teatri repertuaaris, mil teost etendati mitukümmend korda, mängiti "Vikerlasi" ka Vanemuise teatris. 

Rahvusooper Estonia jaoks on Eesti algupärandi lavale toomine väga oluline. Mullu esietendunud Rasmus Puuri menukat ooperit "Pilvede värvid" saab tulla Estoniasse vaatama juba oktoobrikuus, kuid peagi jõuab ooper ka Tartu, Pärnu, Viljandi, Paide ja Haapsalu lavadele. Eesti Vabariigi sünnipäevaks kingitud lavastusprojekti Sajandi lugu raames valminud "Eesti ajalugu. Ehmatusest sündinud rahvas" on Estonia laval veel viimaseid kordi. Järgmine etendus on 26. septembril.

Lisanna Männilaan
Rahvusooper Estonia
Tel. +372 683 1317, +372 529 9524
www.opera.ee