Näidendite­laenutamise haldamise ligipääsu saatmiseks on tarvis end autentida. Administraator võtab vajadusel ühendust.

Teil ei ole teatristatistika nägemisõigust!

Hüppa põhisisu juurde

See the latest info of Estonian theatre

See the latest info of Estonian theatre

Eesti Noorsooteatris tähistatakse nukuteatrilegend Helle Laasi 80. sünnipäeva

01.11.2021 11:41

Eesti Noorsooteatris esitletakse 5. novembril 2021 legendaarse nukunäitleja, lavastaja ja lastekirjaniku Helle Laasi 80. sünnipäeval elulooainelist raamatut ja avatakse näitus Nukuteatrimuuseumis.

Helle Laas mängib 80. sünnipäeval enda kirjutatud ja lavastatud nukulavastust "Tsuhh, tsuhh, tsuhh ...". Seejärel esitletakse elulooainelist raamatut, mille on Hellega vestluste põhjal omanäoliselt teoseks vorminud Kaja Kann. 

Eesti Noorsooteater pakkus Helle Laasile elulooraamatu mõtte välja ning Helle soovil sai kirjutajaks Kaja Kann ning formaadiks tavapärasest erinev lähenemine näitleja eluloole. Kannu sõnul on raamatul kaks autorit – Helle Laas, kes kõike seda elas, ja Kaja Kann, kes selle kirja pani. Tegemist ei ole elulooraamatuga, pigem mälestuste ja kujutluste pilvega, kus põimuvad fiktsioon ja dokumentaalsus, elu ja teater. 

"Raamat põhineb Helle mälul ja mäletamisel," ütles Kann. "Helle Laas on eluaeg olnud vaba radikaal!"

5. novembril kell 12 Hendriku kohvikus toimuval raamatuesitlusel intervjueerib Laasi ja Kannu Eesti Noorsooteatri näitleja ja lavastaja, raamatu sünnile kaasa aidanud Taavi Tõnisson.

Pärast õnnitlusi ja sõnavõtte avatakse Nukuteatrimuuseumis näitus Helle Laasi väikelastele suunatud sirmiteatrilavastustest; näituse juhatavad sisse muuseumi juhataja Iti Niinemets ja näituse kuraator Gerli Mägi.

"Helle Laasi taoline näitleja on iga teatri jaoks suur õnn," ütles Eesti Noorsooteatri juht Joonas Tartu. "Meil on selline näitleja – Helle Laas – kelle suurus paistab pärast iga etendust vaimustunud lapsesilmadest. Helle on ka sillaks, mis ühendab nukuteatrikunsti ajalugu ja tänast päeva."

5. novembril kell 11 toimuv etendus on piletite ja kutsetega. Raamatuesitlusele on oodatud kõik huvilised ja õnnitlejad. Teater palub külastajatel esitada tõend vaktsineerimise või Covid-19 läbipõdemise kohta, ilma tõendita majja ei pääse.

Tekst SA Kultuurileht välja antud raamatu sisekaanelt:

Helle Laas: "Teate, minul võib olla täna viimane päev siin elus. Homme viimane etendus. Mul ei ole enam nii palju aega kui teil, noortel. Mul ei ole enam midagi ees. Kõik on seljataga. Möödas. Mul on hirm."

Taavi Tõnisson: "Kui minu vanaisa ja vanaema said 80-aastaseks, siis ma tabasin selle hetke ära, kui neil hirm hakkas. Hirm, et elu saab kohe otsa. Ühel hetkel kadus hirm ära. Siis oli neile iga päev nagu kingitus. Kerge absurditunne. Vabaduse tunne. Helle, sa oled veel liiga noor, et sellest aru saada. Ela veel natuke, siis mõistad."

Teatrimajas on maski kandmine kohustuslik kõigi vähemalt 12 aastaste jaoks. 18-aastastele ja vanematele kehtib vaid vaktsineerimise või läbipõdemise tõend. Alates 1. novembrist peavad COVID tõendi esitama ka 12–17-aastased (kaasa arvatud), neile kehtib vaktsineerimiskuuri läbimise või haiguse läbipõdemise tõendi kõrval ka koroonaviiruse PCR või antigeen-RT testi negatiivse tulemuse tõend. PCR test peab olema tehtud mitte rohkem kui 72 tundi ning antigeen-RT test mitte rohkem kui 48 enne üritust ning test peab olema tehtud tervishoiuteenuse osutaja poolt. Teatris kohapeal kiirtestimise võimalust ei ole. COVID tõend kehtib ainult koos isikut tõendava dokumendiga

Eesti Noorsooteater on noore vaataja teater, mis otsib oma lavastustes kõnetava sisu ja vormi rikastavat dialoogi. Väljendusvahendite seas on olulisel kohal visuaalteater. Teatri juurde kuuluvad Nukuteatrimuuseum ja rahvusvaheline visuaalteatrifestival Tallinn Treff.